Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Surowe prawo autorskie może szkodzić gospodarce

17-09-2007, 14:30

Wprowadzanie zbyt dużych ograniczeń do praw autorskich może być szkodliwe dla gospodarki - wynika z raportu organizacji Computer and Communications Industry Association (CCIA). Opisane w raporcie badania dotyczą amerykańskich firm uzależnionych od tzw. dozwolonego użytku dzieł (ang. fair use).

Raport CCIA śmiało można nazwać bezprecedensowym. Wynika z niego, że aż szósta część amerykańskiego dochodu narodowego brutto w roku 2006 wytworzyły te firmy, które opierają swoją działalność na dozwolonym użytku utworów objętych prawem autorskim.

W podsumowaniu raportu CCIA możemy również przeczytać, że znaczenie dozwolonego użytku dzieł ciągle wzrasta. W roku 2006 firmy uzależnione od fair use wygenerowały 4,5 bln USD przychodu, co oznacza wzrost o 31% od roku 2002. Sam dozwolony użytek uważa się za bezpośrednio odpowiedzialny za 18% wzrostu ekonomicznego USA i 11 milionów miejsc pracy.

Sektory gospodarki najbardziej zależne od dozwolonego użytku to zdaniem CCIA przemysł medialny, przemysł oprogramowania komputerowego oraz przedsięwzięcia edukacyjne.

Prezes CCIA Ed Black komentując raport podkreślił, że zaobserwowany stan rzeczy jest wynikiem tego, że ekonomia Stanów Zjednoczonych w coraz większym stopniu bazuje na wiedzy. W jego opinii dozwolony użytek napędza kreatywność i innowacje, a więc także gospodarkę.

Warto dodać, że z innego raportu przedstawionego przez Organization for Economic Cooperation and Development wynika, że przemysł uzależniony od ochrony praw autorskich generuje znacznie mniejszy przychód, bo jedynie 1,3 bln USD rocznie.

Raport CCIA może mieć niemałe znaczenie. Obecnie w USA toczy się dyskusja nad tym jaki zakres powinien mieć dozwolony użytek dzieł. Próbę wprowadzenia większych ograniczeń w tym obszarze widać szczególnie w przypadku przemysłu muzycznego. Jeszcze dwa lata temu przedstawiciele RIAA (organizacji zajmującej się ochroną interesów wytwórni nagraniowych) zapewniali przed sądem najwyższym USA, że kopiowanie legalnie zakupionych nagrań na własny użytek jest zgodne z prawem. Rok później RIAA zmieniła zdanie stwierdzając, że kopiowanie legalnie zakupionego utworu np. na własny odtwarzacz mp3, to naruszenie praw autorskich.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: CCIA, VNUnet