Intel przyłącza się do projektu OLPC
Do projektu budowy supertaniego laptopa dla dzieci z biedniejszych państw (tzw. OLPC) nieoczekiwanie dołączyła firma Intel, która do tej pory była postrzegana tylko jako zazdrosny konkurent rozżalony tym, że w OLPC zastosowano procesory AMD.
reklama
Rozmowy pomiędzy Nicholasem Negroponte - twórcą projektu OLPC - i CEO Intela Paulem Otellini trwały już od kilku tygodni. Ich punktem kulminacyjnym było czwartkowe spotkanie w siedzibie Intela. Wtedy postanowiono, że dotychczasowi konkurenci połączą siły.
Intel zobowiązał się do współfinansowania projektu OLPC, a także do dostarczenia ekspertyz technicznych. Nie wiadomo w tej chwili ile pieniędzy firma przeznaczy na wspieranie OLPC i nie są znane wszystkie warunki porozumienia pomiędzy producentem procesorów, a twórcami supertaniego laptopa. Wiadomo natomiast, że w tej chwili porozumienie nie mówi nic o ewentualnym dostarczaniu podzespołów przez Intela.
Intel nadal będzie produkował i sprzedawał swojego taniego laptopa o nazwie Classmate, ale teraz ten produkt nie jest postrzegany jako bezpośrednia konkurencja dla OLPC, ale raczej jako jego uzupełnienie.
Negroponte i Otellini doszli do wniosku, że nieco droższy i bardziej zaawansowany technicznie Classmate mógłby trafić do szkół na lepiej zurbanizowanych terenach, gdzie nie będzie problemu z podłączeniem go do prądu (laptop od Intela nie posiada generatora prądu). Z kolei maszyny XO wyprodukowane w ramach projektu OLPC mogłyby trafić na tereny wiejskie, gdzie warunki użytkowania są bardziej ekstremalne.
Przdstawiciele projektu OLPC wyrazili zadowolenie z pomocy Intela. Komputery XO ciągle wymagają ulepszeń i przyda się każda pomoc. Nikt nie ma jednak jednak wątpliwości, że Intel chętnie widziałby siebie na miejscu dostawcy procesorów dla tych maszyn.
AMD oficjalnie również popiera ruch Intela. Rebecca Gonzales odpowiedzialna w AMD za współprace z projektem OLPC stwierdziła, że jej firma wspiera misję profesora Negroponte i jeśli ten uznał pomoc Intela za dobrą dla projektu, to AMD będzie w nim współuczestniczył ze swoim rynkowym konkurentem.
Przedstawiciele projektu OLPC poinformowali również, że szykują się do kolejnych porozumień z innymi firmami. Ma to ułatwić długo oczekiwaną realizację szczytnego projektu, który jak na razie napotkał na swoje drodze różne przeszkody. Tani laptop najpierw stracił wsparcie Indii, a potem podrożał. Dodatkowo pojawiły się wieści o coraz liczniejszej konkurencji w postaci Eee PC oraz laptopa za 10 dolarów.