Microsoft: kolejne linuksowo-patentowe porozumienie
Microsoft podpisał porozumienie z firmą Samsung, w którym obie firmy zapewniły, że nie będą kierować przeciwko sobie pozwów dotyczących naruszeń patentowych. Przypomina on podpisaną w zeszłym roku umowę z Novellem, gdyż dotyczy również tego sprzętu Samsunga, który wykorzystuje system Linux.
reklama
W informacji prasowej dotyczącej porozumienia przedstawiciele Microsoft napisali, że dystrybutorzy i klienci Samsunga będą mogli korzystać z patentów Microsoftu w produktach tej firmy. Podkreślono, że chodzi zarówno o urządzenia wykorzystujące zastrzeżone rozwiązania, jak i o te wykorzystujące system Linux.
Oczywiście porozumienie przewiduje też, że Microsoft będzie mógł korzystać z patentów Samsunga. Obie firmy zapłacą sobie wzajemnie za patenty, ale finansowych szczegółów porozumienia nie ujawniono.
Przedstawiciele Microsoftu wielokrotnie twierdzili, że Linux narusza własność intelektualną ich firmy, ale te oskarżenia nie zmaterializowały się w postaci pozwu sądowego. Steve Ballmer twierdził nawet, że niektóre części kodu Linuksa zostały bezprawnie skopiowane z systemu Microsoftu. Nigdy nie pokazał, o które fragmenty chodzi.
Już wcześniej, kiedy podpisano kontrowersyjne porozumienie Microsoft-Novell, przedstawiciele społeczności open source obawiali się, że firma z Redmond ma zamiar przekonać innych producentów do podpisywania porozumień patentowych, aby potem móc łatwiej oskarżać pozostałych o naruszenie własności intelektualnej.
Obawiano się też tego, że Microsoft poprzez porozumienia udowodni to, czego nigdy nie udowodnił w sądzie a mianowicie, że trzeba płacić za rzekomo naruszane przez Linuksa patenty. Da się jeszcze zauważyć, że Microsoft nie ma odwagi oskarżać użytkowników Linuksa (czyli swoich potencjalnych klientów), ale przy okazji porozumień sugeruje, iż mógłby to zrobić.
Nowa, trzecia wersja licencji GPL pozwoli na przeciwdziałanie podobnym porozumieniom. Ma się w niej znajdować zapis mówiący o tym, że licencjobiorca nie może nabyć od innej osoby lub firmy patentów dotyczących dzieła, które zostało udostępnione na licencji GPL.
W tej chwili nie wiadomo, czy Linux zostanie udostępniony na warunkach nowej licencji w nowej wersji. Linus Torvalds stwierdził jedynie, że istnieje taka teoretyczna możliwość.