Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W ciągu najbliższych miesięcy Sun zacznie udostępniać ważne komponenty Javy jako projekty open source - ogłosiła wiceprezes firmy, Laurie Tolson. Okazało się również, że plany Sun związane z otwieraniem Javy zajdą nieco dalej, niż się spodziewano.

Prawdopodobnie już w październiku na otwartej licencji zostaną udostępnione - kompilator JavaC oraz Hotspot VM. Pozostałe komponenty Java SE mają zostać otworzone do końca roku 2007.

Nie wiadomo dokładnie, która z otwartych licencji zostanie wykorzystana przez Sun. Firma pozostawia społeczności pole do dyskusji i oddała w tym celu specjalną stronę.

Również technologia Java ME, przeznaczona dla urządzeń przenośnych i telefonów komórkowych, zostanie otwarta do końca tego roku. Wcześniej przedstawiciele Sun twierdzili, że nie są pewni, czy Java ME zostanie udostępniona jako produkt otwarty.

Alan Brenner, wiceprezes Sun uważa, że coraz silniejszy jest trend korzystania z oprogramowania z otwartym kodem na urządzeniach przenośnych. Firmy Motorola, NEC, Panasonic, Samsung, NTT Docomo oraz Vodafone stworzyły nawet konsorcjum, które zajęło się ustaleniem najlepszej dla tych urządzeń wersji systemu Linux.

Sun już od dawna chce być postrzegany jako przedsiębiorstwo sprzyjające open source. Mimo wszystko firma unikała otwierania kodu źródłowego Javy w obawie przed powstaniem podobnych projektów, które podzieliłyby rynek.

Już w maju zeszłego roku na konferencji JavaOne w San Francisco, przedstawiciele Sun mówili o tym, iż "dokonają zmian w brzmieniu licencji na technologię Java". Miały to być zmiany, które pozwolą na osiągnięcie większej interoperacyjności z otwartymi systemami.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: VNUnet, ZDNet