Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Razem przeciwko fałszywym kliknięciom

03-08-2006, 11:34

Yahoo, Google, Microsoft i ASK.com, na co dzień konkurują ze sobą, jednak postanowiły się połączyć aby rozwiązać problem fałszywych kliknięć (click fraud) w reklamy kontekstowe. Nic dziwnego - reklamodawcy coraz częściej narzekają na problem oszustw i coraz częściej rozważają rezygnację z zakupu takich reklam.

Z fałszywymi kliknięciami mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś uporczywie klika w reklamy typu pay-per-click (PPC) jedynie w celu podbicia własnych zysków lub dla narażenia reklamodawcy na wyższe koszty.

Wspomniane wyżej firmy oraz organizacje Interactive Advertising Bureau (IAB) i Media Rating Council utworzyły sojusz o nazwie Click Measurement Working Group. Jego członkowie chcą przede wszystkim ustalić przejrzystą definicje click fraud, bez której walka z problemem właściwie nie jest możliwa.

Kiedy taka definicja powstanie, Click Measurement Working Group dostarczy zalecenia mające na celu poprawę sytuacji. Będą one adresowane do wszystkich firm, które zarabiają na reklamach typu pay-per-click.

Na obecną chwilę trudno przewidzieć, kiedy praca nad wspomnianą definicją i zaleceniami zostanie ukończona. Wiadomo, że przedstawiciele firm biorących udział w przedsięwzięciu mają się spotkać pod koniec bieżącego miesiąca.

O problemie click fraud znów mówi się głośno od czasu, gdy Google osiągnęło porozumienie w sądzie w sprawie wytoczonej przez sklep Lane's Gifts and Collectibles. Wtedy kalifornijska firma zdecydowała się wypłacić 90 mln USD na pokrycie szkód oraz zmienić regulamin usługi.

Nadal jednak nie było pewne, jak powszechny może być proceder click fraud. Firmy niezależne od Google zaczęły tworzyć własne statystyki, które przedstawiały rynek reklamy kontekstowej w nie najlepszym świetle. Przykładowo z badań firmy Outsell wynikało, że amerykańscy reklamodawcy płacą rocznie 800 mln USD za tzw. fałszywe kliknięcia. Analitycy Outsell założyli, że 15% kliknięć to click fraud. Niektóre firmy szacują, że fałszywych kliknięć jest dwa razy więcej.

Google zdecydowało się już udostępnić reklamodawcom własne statystyki fałszywych kliknięć, ale nikt nie jest tak naprawdę pewien, czy statystyki te odzwierciedlają stan faktyczny.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: VNUnet, CNET