Wspierają open source... tylko w raportach?
W maju zeszłego roku uwaga świata open source skupiła się na brytyjskim szkolnictwie. Raport agencji rządowej BECTA zalecał szkołom migrację na otwarte rozwiązania. Dzisiaj z informacji na stronie BECTA wynika, że linuksowego oprogramowania dla szkół jest bardzo mało, co może zniechęcać do przesiadki.
reklama
BECTA zajmuje się przede wszystkim optymalnym wykorzystaniem technologii informacyjnych w edukacji. Na swoich stronach agencja umieściła bazę programów, które mogą być wykorzystane do pracy w szkołach.
Załóżmy, że planujemy migrację na darmowy system Linux i chcemy się dowiedzieć jakie programy dla tego systemu mogą być używane w szkole. Wchodzimy więc na stronę BECTA, zawężamy wyszukiwanie do Linuksa i naszym oczom ukażą się dwie strony wyników. W sumie tylko 18 programów. Dla porównania programów dla różnych wersji Windowsa znajdziemy ponad 3000.
Oczywiście stan bazy programów nie oddaje stanu faktycznego. Istnieje bardzo dużo programów edukacyjnych dla systemu Linux, ale wygląda na to, ze BECTA nie chce ich promować.
Przedstawiciele firm, które zajmuje się dostarczaniem rozwiązań open source dla szkół mówią wprost - strategia działań BECTA całkowicie rozmija się z ubiegłorocznym raportem, w którym zalecano migrację na open source obiecując duże oszczędności.
Przedstawiciele agencji przyznają, że baza na ich stronie jest uboga, ale zaznaczają, że będzie ona niebawem zamknięta i zalecane będzie korzystanie z bazy Curriculum Online. Niestety i ta baza również nie uwzględnia wielu otwartych programów. Mimo wszystko agencja zapewnia, że działania w kierunku upowszechnienia Linuksa i open source będą prowadzone nadal.
Zwolennicy wolnego oprogramowania po raz kolejny mogą się przekonać, że od "planów" i "strategii" bardzo daleko do rzeczywistych wdrożeń. Podobnie było w zeszłym roku, kiedy przedstawiciele stanu Massachusetts po szumnych zapowiedziach migracji na OpenOffice.org znowu przychylnym okiem spojrzeli na pakiet biurowy Microsoftu.
Nie pozostaje nic innego, jak uważnie patrzeć na ręce tym, którzy obiecują dokonanie otwartej rewolucji. Ewentualne porażki nie powinny w takich sytuacjach przechodzić bez echa, aby w przyszłości władze i organizacje do końca realizowały swoje obietnice.