Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Francja: Wymiana plikami przez sieci P2P jest legalna

08-02-2006, 15:06

Francuscy przedstawiciele przemysłu muzycznego nie mogą powtórzyć w swoim kraju "sukcesów" RIAA. Sąd okręgowy w Paryżu wydał wyrok w sprawie użytkownika programu Kazaa stwierdzając, że korzystanie z P2P na własny użytek jest legalne.

Mężczyzna znany jako Antoine G. pobierał za pomocą Kazaa pliki MP3 i DIVX od roku 2004. Na jego dysku znaleziono w sumie ponad 1,8 tys. plików. Szacowano, że udostępnił ponad 1,2 tys. z nich. Robił to jednak na własny, niekomercyjny użytek.

Takie "prywatne kopiowanie" zostało uznane za legalne najpierw przez sąd niższej instancji. Potem za sprawą organizacji SCPP (francuski odpowiednik RIAA), która oskarżała Antoine'a, sprawa trafiła do sądu wyższej instancji w Paryżu (Tribunal de Grande Instance de Paris). Tam słuszność tego wyroku została potwierdzona.

Dodajmy dla porządku, że miało to miejsce już w grudniu 2005, ale dopiero teraz decyzja została upubliczniona.

Wyrok ten postrzegany jest we Francji jako swojego rodzaju pozwolenie na "prywatne" korzystanie z P2P. Dodajmy, że podobna sprawa miała już miejsce w Kanadzie, gdzie sąd orzekł, iż dzielenie się fotokopiami książek przez sieć P2P jest dozwolone, gdyż przypomina korzystanie z biblioteki.

Czytając o całej sprawie trudno się przynajmniej nie uśmiechnąć. Jeszcze nie tak dawno przedstawiciele francuskiej kultury protestowali przeciwko propozycji dobrowolnych opłat za korzystanie z P2P. Teraz okazało się, że nawet na te opłaty nie mogą liczyć...

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Wi-Fi 10 razy szybciej!