Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Niszowe systemy operacyjne, cz. 5: ReactOS

18-01-2006, 15:33

W piątej części serii przyjrzymy się projektowi ReactOS - mającemu na celu stworzenie darmowego, opensource'owego zamiennika systemu Windows.

Historia projektu sięga roku 1996. Wtedy znany był jako FreeWin95 - a jego celem była kompatybilność z Windowsem 9x. W roku 1997 zmieniono jednak nazwę na ReactOS, a nowym celem stała się kompatybilność z aplikacjami i sterownikami windowsowej gałęzi NT. W założeniu system ma obsługiwać aplikacje stworzone dla systemu OS/2.

Od tego czasu dość długo tworzono jądro systemu, w końcu jednak pojawiła się grafika, obsługa jakiegokolwiek sprzętu, sieć, okienka itp. W zeszłym roku projekt ReactOS zaczął nabierać rozpędu.

Warto przy tym wspomnieć, iż twórcy ReactOSa ściśle współpracują z projektem WINE - mającym na celu umożliwić uruchamianie aplikacji windowsowych w systemach uniksowych. Wielu programistów uczestniczy jednocześnie w obu inicjatywach.

Stan obecny

Obecnie ReactOS posiada już interface graficzny (tzw. GUI), jest w stanie obsłużyć niektóre OpenGL-owe aplikacje (jak Unreal, DeusEX, Quake), posiada podstawowe wsparcie dla USB. Z każdą kolejną wersją lepiej też funkcjonuje obsługa sieci.

Co istotne dla posiadaczy starszych maszyn - minimalna ilość wymaganej pamięci RAM wynosi tylko 32 MB!

- Aktualnie prace skupiają się na wersji 0.3, która ma mieć m.in. pełną obsługę TCP/IP, wsparcie dźwięku i poprawione błędy w obsłudze OpenOffice itp. - mówi Błażej Kaczorowski, uczestniczący w polonizacji ReactOSa - Wersja 0.3 ma się pojawić w pierwszej połowie tego roku. Termin ten jest całkiem prawdopodobny, gdyż prace idą pełną parą. Aż sam jestem mile zaskoczony, jak często pojawiały się ostatnio coraz nowe wersje i ile nowych rzeczy zostało dodanych.

Każdy może wspomóc projekt

By pomóc twórcom ReactOSa nie trzeba być programistą. Równie dobrze można pomóc poprzez tłumaczenia. Aktualnie tworzona jest polska wersja strony projektu, rozpoczęto też tworzenie polskiej wikiksiążki na temat systemu (niestety na razie zawierającej jedynie tłumaczenie najczęściej zadawanych pytań dotyczących ReactOSa).


Niestety, mimo znacznych postępów system nadal nie jest w stanie zastąpić Windowsa. Niemniej, tempo prac pozwala dość optymistycznie spoglądać na przyszłość "reakcyjnego systemu". Pozostaje więc trzymać kciuki, by faktycznie tak się stało :)

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Więcej w tym temacie: