Netia: Monopol na internet w budynku - to sprawa deweloperów i spółdzielni

06-10-2009, 12:18

Kupno nowego mieszkania może oznaczać, że będziemy skazani na korzystanie z internetu od konkretnego operatora, który zainstalował w budynku swoją sieć. Zdaniem przedstawicieli Netii podłączenie się nowego operatora nie sprawia w większości przypadków problemów technicznych. Netia przyznaje jednak, że w najlepszej sytuacji są klienci znajdujący się w zasięgu TP.

Już kilka razy pisaliśmy w DI o problemie, jakim są spółdzielnie mieszkaniowe lub deweloperzy utrudniający operatorom dostęp do klientów. Takie utrudnianie dostępu jest niezgodne z prawem, ale w praktyce zdarza się, że w nowym budynku jeden operator ma uprzywilejowaną pozycję.

Dziennik Internautów rozmawiał na ten temat z Wojciechem Jabczyńskim, rzecznikiem TP. Potwierdził on, że nawet największy telekom może mieć problem z dostępem do klientów.

Podobne spojrzenie na problem ma inny duży polski operator – Netia. Jej przedstawiciel Karol Wieczorek powiedział Dziennikowi Internautów, że podłączenie nowego operatora nie stanowi w większości przypadków problemu natury technicznej. Zależy to raczej od administratora budynku.

Na wstępie rozmowy Karol Wieczorek zaznaczył, że zna on problem z punktu widzenia sieci telekomunikacyjnej. Jego zdaniem nieco inaczej może być z operatorami kablowymi, dlatego DI będzie jeszcze pytał o zdanie ich przedstawicieli.

DI: Czy Netia miała kiedyś problemy ze świadczeniem usług dla danego klienta, bo administrator budynku nie zezwalał na prace instalacyjne?

Karol Wieczorek (KW): W zdecydowanej większości budynków istnieje co najmniej jeden, a najczęściej dwa rodzaje okablowania, docierającego do mieszkań. W nowszych budynkach jest to na ogół tradycyjna sieć miedziana (pary miedziane sieci telekomunikacyjnej) oraz kabel koncentryczny (telewizje kablowe). W zdecydowanej większości budynków wielorodzinnych kable na odcinku od danego mieszkania do miejsca, w których się zbiegają (garaż/piwnica) i łączą z siecią danego operatora, należą do spółdzielni/wspólnot mieszkaniowych. Dostęp nowego operatora telekomunikacyjnego do takich budynków sprowadza się zatem na ogół do doprowadzenia własnej sieci do poszczególnych pionów, w których są zakończenia kabli, biegnących do mieszkań. Taka instalacja nie wymaga większej ingerencji (np. skuwania tynków itp.) w budynku oraz pozwala na uniknięcie nadmiernych kosztów instalacji, o ile oczywiście istniejąca infrastruktura może zostać wykorzystana.

DI: Czy Netia jest gdzieś uprzywilejowanym operatorem?

KW: Netia współpracuje z deweloperami i zdarza się, że w nowych budynkach jesteśmy pierwszym operatorem telekomunikacyjnym, który proponuje mieszkańcom świadczenie usług, ale umowy takie nie zakładają, że do danego budynku nie będzie mógł wejść inny operator. Jak już wcześniej wspomniałem, infrastruktura od punktu rozdzielczego do poszczególnych mieszkań pozostaje w dyspozycji wspólnoty/spółdzielni i jeśli dana wspólnota/spółdzielnia uzna, że chce, aby kolejny operator świadczył im usługi, technicznie jest to możliwe.

DI: Co - według Netii - może zrobić abonent, w którego budynku jest infrastruktura jednego operatora, a on sam chciałby korzystać z usług innego?

KW: Potencjalny klient powinien zgłosić się do wybranego dostawcy. Jeśli dany operator uzna, że potencjał danej lokalizacji pozwala na zwrot z inwestycji, z pewnością będzie dążył do podłączenia danego budynku. Klienci, którzy są w zasięgu sieci TP, są w o tyle dobrej sytuacji, że TP, jako operator o wyznaczonej znaczącej pozycji rynkowej, musi zapewnić klientom dostęp do usług alternatywnych operatorów, w tym do usług Netii. Dzięki temu niemal wszyscy klienci będący w zasięgu sieci TP mogą wybrać np. atrakcyjne oferty Netii. Z takiej możliwości skorzystało już kilkaset tysięcy użytkowników szerokopasmowego internetu w Polsce.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w wywiadzie z Wojciechem Jabczyńskim. Dziennik Internautów w najbliższym czasie postara się przedstawić punkt widzenia kolejnych operatorów i innych stron, których dotyczy ten problem.


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930