Netia ma 1 mld złotych na przejęcia

04-10-2010, 18:42

Konsolidacja polskiego rynku teleinformatycznego to cel przyświecający obecnie Netii, która poinformowała dziś o pozyskaniu dodatkowych środków finansowych na poczet potencjalnych akwizycji.

Netia rozszerzyła dziś, 4 października 2010 r., gwarancje finansowania przejęć w branży telekomunikacyjnej o bank BNP Paribas. Dzięki temu i wcześniej podpisanym porozumieniom z Rabobankiem, BRE Bankiem oraz Raiffeisenem firma może pozyskać nawet 700 mln złotych finansowania zewnętrznego na akwizycje.

Łącznie z posiadanymi ponad 300 mln złotych środków własnych Netia może więc dysponować kwotą 1 mld złotych, które mają pomóc jej w umocnieniu swojej pozycji na polskim rynku telekomunikacyjnym.

- Netia jest zdeterminowana, by odgrywać kluczową rolę w procesie konsolidacji sektora - tłumaczy Jonathan Eastick, Dyrektor Finansowy Netii. W poprzednich latach spółka mocno skupiała się na przejęciach sieci osiedlowych. W połowie 2008 roku Netia kupiła 100% udziałów Tele2 Polska Sp. z o.o. Rok później spółka informowała także o zainteresowaniu przejęciem m.in. Telefonii Dialog, wycenianej ówcześnie na około 350-400 mln złotych. Do akwizycji jednak nie doszło - chęci sprzedaży nie wyraził właściciel Dialogu, spółka KGHM Polska Miedź SA, choć jej przedstawiciele nie wykluczali definitywnie takiej możliwości w kolejnych latach.

Czy mając takie istotne zabezpieczenie, Netia agresywniej zaatakuje rynek?

- Netia jest przygotowana do konsolidacji polskiego rynku telekomunikacyjnego. Jak wielokrotnie informowaliśmy, Spółka jest zainteresowana akwizycjami i będziemy się przyglądać podmiotom, które będą w procesie sprzedaży. Dzięki porozumieniu z bankami będziemy gotowi do szybkiego działania, jeżeli atrakcyjne możliwości konsolidacji rynku się pojawią – powiedział Mirosław Godlewski, Prezes Zarządu Netii.

Warto dodać, że Exatel, jedna ze spółek, której zakupem była kilkanaście miesięcy temu zainteresowana Netia jest na sprzedaż. Jak podaje serwis rpkom.pl Polska Grupa Energetyczna kończy właśnie memorandum informacyjne w sprawie sprzedaży wspomnianej spółki, którą chciałaby sfinalizować jeszcze w tym roku. Wśród potencjalnych nabywców wymieniane są m.in. Polkomtel i Netia.

Kurs akcji Netii zamknął się dziś na poziomie 5,70 zł, po wzroście o 1,97 p.p. (obroty wyniosły ponad 20 mln zł), podczas gdy kurs akcji głównego konkurenta TPSA spadł o 0,33 p.p., zamykając się na poziomie 18,14 zł (obroty wyniosły ponad 98 mln zł).


Następny artykuł » zamknij

Przelew24 wraca na Allegro

Źródło: Netia
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag przejęciatag Netiatag inwestycjetag akwizycje
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930