Naukowcy są bliżej peleryny-niewidki, jak z Harry'ego Pottera

23-11-2010, 13:18

Naukowcom z Niemiec, Grecji, Turcji i Wielkiej Brytanii udało się załamać światło dzięki zastosowaniu nanotechnologii. Otwiera to drogę do nowych zastosowań w soczewkach i optyce, ale to także szansa na tak egzotyczne urządzenia, jak peleryna-niewidka.

Komisja Europejska poinformowała, że naukowcy uczestniczący w projekcie PHOME opracowali i zbudowali "fotoniczne meta-materiały", które wpływają na zachowanie promieni światła. Odkrycie opiera się na zasadach optyki transformacyjnej, nad którą zespół badaczy prowadził pionierskie badania.

"Peleryna-niewidka" składa się z bardzo drobnych pręcików o przekroju zaledwie kilkuset nanometrów, które tworzą strukturę podobną do sągu drewna. Pręciki są precyzyjnie ułożone, w taki sposób, aby mogły częściowo zaginać fale światła. Trzeba jednak zaznaczyć, że pozwala ona na uczynienie niewidzialnymi tylko bardzo małych przedmiotów.

>>> Czytaj: CAREN zmienia Jedwabny Szlak w autostradę internetową

Zmieniając prędkość i kierunek światła, naukowcom udało się zagiąć fale wokół wybrzuszenia wielkości jednego mikrometra, co spowodowało, że jest ono niewidzialne w trzech wymiarach, dla długości fal zbliżonych do tych odbieranych oczami człowieka. Trwają pracę nad rozszerzeniem tego efektu na spektrum widzialne dla człowieka. Oczekuje się, że uda się to osiągnąć do stycznia.

Fani Harry'ego Pottera mogą poczuć rozczarowanie, ale powinni pamiętać, że do tej pory udawało się osiągnąć efekt niewidzialności tylko w dwóch wymiarach. Ukryty przedmiot był niewidzialny dla obserwatora spoglądającego na niego z przodu, ale oglądany na przykład z boku stawał się widoczny. Dzięki europejskim naukowcom po raz pierwszy udało się stworzyć urządzenie kryjące przedmiot we wszystkich trzech wymiarach. 

Prawdziwa peleryna-niewidka jest jeszcze nieosiągalna, ale dzięki prowadzonym badaniom udowodniono ważną zasadę, którą do niedawna uznawano za niemożliwą.

Wyniki badań mogłyby w przyszłości stać się podstawą całkowicie nowych składników optycznych, takich jak idealna soczewka, urządzenia do przechowywania światła czy ważne elementy laserów i urządzeń optoelektronicznych, takie jak modulatory czy izolatory.

Badania w ramach projektu PHOME rozpoczęto w kwietniu 2008 r. Mają się one zakończyć w 2011 r. Całkowity koszt projektu wyniesie 1,88 mln euro, z czego Komisja wniesie 1,43 mln euro z budżetu na badania technologii informacyjno-komunikacyjnych w ramach 7. programu ramowego w zakresie badań i rozwoju na lata 2007-2013.  

Nad projektami PHOME pracują naukowcy z trzech europejskich instytucji akademickich: Fundacji Badań i Technologii (Grecja), Instytutu Technologii w Karlsruhe (Niemcy) i Imperial College London (Wielka Brytania). Dzięki układowi o stowarzyszeniu w zakresie badań z UE partnerem projektu jest Uniwersytet Bilkent w Turcji.

>>> Czytaj: Odkryto najstarsze organizmy wielokomórkowe na Ziemi


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930