Nauczyciele używający Minecrafta, łączcie się!

02-07-2015, 13:25

Minecraft może pomóc w nauczaniu matematyki lub historii, a Microsoft ma zamiar to wykorzystać, uruchamiając specjalny serwis dla nauczycieli.

Minecraft to gra z dużym potencjałem edukacyjnym. To naturalne, że nauczyciele zaczynają myśleć o wykorzystaniu Minecrafta przy nauce różnych przedmiotów - matematyki, fizyki, informatyki, historii, a nawet języków. Pełne wykorzystanie potencjału Minecrafta będzie możliwe wówczas, gdy nauczyciele zaczną wymieniać się swoimi pomysłami w tym zakresie. 

Microsoft uruchomił stronę education.minecraft.net, która w przyszłości ma się stać portalem dla pomysłów edukacyjnych związanych z Minecraftem. Obecnie niewiele na tej stronie znajdziemy, ale godna uwagi jest już sama idea pozbierania takiej wiedzy w jednym miejscu. 

Trzeba przyznać, że Minecraft ma kilka istotnych zalet z punktu widzenia edukacji. Po pierwsze jest to gra niezwykle popularna wśród dzieci i młodzieży. Było już wiele pomysłów na edukacyjne gry, ale do Minecrafta nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. 

Minecraft jest skupiony na budowaniu oraz na wspólnym rozwiązywaniu problemów. Zmusza do bardziej aktywnego działania. Pozwala na stawianie gracza przed coraz to innymi wyzwaniami, które mogą być dostosowane do etapu rozwojowego i bardzo różnych dziedzin wiedzy. Ważną z edukacyjnego punktu widzenia zaletą techniczną jest możliwość uruchomienia własnego serwera.

Sonda
Czy Twoim zdaniem nauczyciele powinni sięgać po Minecrafta?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Obecnie nie wszyscy nauczyciele lubią Minecrafta. Jest to gra pochłaniająca dużo czasu i z tego powodu jej fani mogą uzyskiwać gorsze wyniki w szkole. Z drugiej strony badania dowodzą, że Minecraft jest grą często wybieraną przez dzieci o wyższym poziomie inteligencji. 

Czas pokaże, czy edukacyjny projekt obok Minecrafta rozwinie się na dobre. Tymczasem warto pamiętać, że istnieją inne pomysły edukacyjnego wykorzystania gier, takie jak choćby gra z zaklęciami w języku Java.  


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031