Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nasza Klasa: To nieprawda, że zmiany regulaminu zawierają klauzule niedozwolone

24-06-2010, 17:38

Wczorajsza publikacja artykułu prawnika Rafała Ciska pt. "Opinie: NaszaKlasa.pl => nk.pl = nasza własność?" wywołała żywe zainteresowanie Czytelników DI, zmotywowała też Naszą Klasę do pełniejszego przedstawienia swego stanowiska odnośnie zmian w regulaminie, gdyż - jak pisze Joanna Gajewska, dyrektor ds. komunikacji NK -  informacje prezentowane w artykule "rozmijają się z prawdą w wielu zakresach".

O niepokojących zmianach w regulaminie najpopularniejszego w Polsce serwisu społecznościowego Dziennik Internautów informował już we wtorek. Wczoraj głos w tej sprawie zabrał Rafał Cisek, radca prawny i twórca serwisu NoweMEDIA.org.pl.

>> Czytaj więcej: Opinie: NaszaKlasa.pl => nk.pl = nasza własność?

Poniżej - bez zmian w treści - publikujemy odpowiedź Naszej Klasy, którą na adres redakcji DI przesłała Joanna Gajewska:

 

Po pierwsze, nie jest prawdą, że spółka przegrała jakikolwiek proces w zakresie „naruszania praw osób trzecich na zdjęciach grupowych”. Postępowanie, do którego autor prawdopodobnie nawiązuje, dotyczyło konkretnej kwalifikacji wizerunku jako danych osobowych.

Idąc dalej – nie jest też prawdą, że spółka przegrała proces w zakresie wykorzystania wizerunku do reklamy karty internetowej – spółka wygrała postępowanie w I instancji co do praktycznie całego żądania, a wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Odnosząc się do zapisów dotyczących kwestii udzielenia niewyłącznej licencji, pragniemy zauważyć, że są analogiczne do tych obowiązujących przed zmianą. Zwracamy też uwagę, że:

  • dotyczą one wyłącznie utworów (unikalnych, oryginalnych, stanowiących przejaw działalności twórczej form), które były w poprzednio obowiązującym regulaminie,
  • NK nie nabywa praw autorskich do zdjęcia/utworu (nie staje się jego właścicielem),
  • „właścicielem” utworu pozostaje cały czas twórca.

Zapisy te, tak jak te obowiązujące w ramach poprzedniej wersji regulaminu, są konieczne do prawidłowego świadczenia usługi serwisu i usług w ramach serwisu.

Nie jest również prawdą, że zmiany regulaminu serwisu zawierają klauzule niedozwolone (tzw. abuzywne) – opisywane przez autora postanowienia regulaminu dotyczące wyłączenia odpowiedzialności odnoszą się do czynników obiektywnych (niezależnych od wpływu NK), takich jak zawirusowanie komputera Użytkownika czy treści prywatnych wiadomości wysyłanych przez Użytkowników.

Proponowane Użytkownikom niezależnie od ewentualnej akceptacji regulaminu zgody wymagane są dla planowanego wprowadzenia funkcjonalności i usług, które będą stanowić integralną część serwisu. Niezależnie od tego, zgody, których może udzielić Użytkownik, są rodzajem świadczenia wzajemnego w stosunku do świadczenia oferowanego Użytkownikom przez NK – przede wszystkim sama usługa serwisu czy wszystkie usługi świadczone w ramach serwisu.

Należy zwrócić też uwagę, że spółka dołożyła większej staranności, niż wymagają tego od niej bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa, ponieważ obok zaprezentowania zgód w wersji prawniczej, dodatkowo informuje Użytkowników w powszechnym, przystępnym języku o zakresie, celach i intencjach udzielenia zgody.

 

>> Czytaj więcej: Nasza Klasa: 5 tys. zł za zdjęcie użytkownika w reklamie


Następny artykuł » zamknij

Amazon obcina cenę Kindle

Źródło: DI24.pl


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031