Nasza Klasa nie musi usuwać danych osobowych - polemika

W związku z materiałem, jaki pojawił na łamach Dziennika Gazeta Prawna oraz Dziennika Internautów pt. "Nasza-Klasa nie musi usuwać danych osobowych" powstała konieczność uzupełnienia ww. materiału o istotne fakty i argumentację prawną, która wskazuje bezpośrednio na konieczność ograniczonego archiwizowania danych osobowych użytkowników, których konta zostały usunięte.

Poruszona w artykule dyskusja jest częścią szerszego zagadnienia prawnego, jakim jest retencja danych i nie dotyczy tylko spółki Nasza Klasa Sp. z o.o. ale również innych podmiotów świadczących usługi drogą elektroniczną.

>> czytaj też: Nasza-Klasa nie musi usuwać danych osobowych?

Usługi świadczone przez NK w ramach portalu polegają bowiem nie tylko na umożliwianiu stworzenia własnego profilu w ramach udostępnionej użytkownikom sfunkcjonalizowanej przestrzeni dyskowej. Usługi te polegają również na stałym spełnianiu przez Spółkę funkcji ochronnej, rozumianej jako zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa w ramach korzystania z serwisu czy ochrona przed naruszeniami, względnie jako ograniczenie skutków ewentualnych naruszeń regulaminu serwisu.

Przepisy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną wprost wskazują katalog celów, dla których usługodawca może przetwarzać dane po zakończeniu świadczenia usługi drogą elektroniczną – jest to np. rozliczenie usługi oraz dochodzenie roszczeń z tytułu płatności za korzystanie z usługi.

W tym kontekście, biorąc pod uwagę przepisy podatkowe, zasadnym jest przechowywanie ksiąg podatkowych i związanych z ich prowadzeniem dokumentów do momentu upływu okresu przedawnienia wynikających z nich zobowiązań. Z racji świadczenia w pewnym zakresie usług odpłatnych usuwanie przez NK danych osobowych użytkowników wraz usunięciem konta mogłoby skutkować uniemożliwieniem rzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz ew. następczego ustalenia przez organy skarbowe podstaw i zakresu potencjalnych zobowiązań NK. Na marginesie należy zauważyć, że stanowisko to, jako znajdujące uzasadnienie, potwierdził w indywidualnej decyzji skierowanej do NK Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Bezspornym jest, że natychmiastowe usunięcie danych z bazy powodowałoby np. trudności dowodowe. I tak na przykład w sytuacji, w której osoba zakłada profil, za pomocą którego popełnia czyn zabroniony, a następnie usuwa konto oraz żąda usunięcia związanych z nim danych osobowych, natychmiastowe usunięcie takich danych skutkowałoby uniemożliwieniem zapewnienia funkcji ochronnej pokrzywdzonego (użytkownika).

W związku z powyższym, wobec szerokiego kontekstu i wieloaspektowości świadczonych przez NK usług, „zakończenie korzystania z usługi” – o którym mowa w art. 19 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną - zachodzi stopniowo, wraz z upływem przedawnienia ewentualnych roszczeń. Ważne jest natomiast, że dane zarówno aktywnych użytkowników, jak i tych, którzy usunęli swoje konta, są chronione w tym samym, najwyższym stopniu.

Na koniec warto również zauważyć, że procedura usunięcia danych osobowych z bazy NK nie jest złożonym procesem, lecz sprowadza się do wysłania wiadomości za pomocą formularza kontaktowego znajdującego się na stronie nk.pl wraz z podaniem odpowiednich danych, tj. nazwy konta i adresu e-mail, z którego zostało założone. O procedurze tej nie sposób powiedzieć, że jest uciążliwa, bowiem nikomu, w dzisiejszych czasach, wysłanie wiadomości za pomocą formularza kontaktowego wraz z podaniem danych niezbędnych do weryfikacji zgłoszenia nie powinno sprawiać trudności (zwłaszcza przy założeniu, że wcześniej założył i „obsługiwał” własne konto na portalu społecznościowym). Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że przystąpienie do portalu, które wiąże się z wypełnieniem formularza, przeczytaniem regulaminu, kliknięciem linku aktywacyjnego itp., jest procesem zdecydowanie bardziej złożonym, aniżeli samo usunięcie danych osobowych.

Autor: Grzegorz Wanio
Partner w Kancelarii Olesiński & Wspólnicy


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031