Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nasza Klasa a niepokojące zmiany w regulaminie

22-06-2010, 12:06

Nasza Klasa nie będzie wykorzystywać zdjęć użytkowników w reklamach - zapewnia przedstawiciel NK Dominik Kaznowski. Niektórzy internauci obawiają się bowiem zmian w regulaminie, szczególnie tych dotyczących zgody na wykorzystanie wizerunku użytkownika.

Do Dziennika Internautów trafiło kilka listów dotyczących nowego regulaminu Naszej Klasy. Niektóre zawierały link do tekstu w serwisie Pokazywarka.pl. Autorzy listów obawiali się, że nowy regulamin NK spowoduje, iż ich zdjęcia i dane serwis będzie mógł publikować wszędzie, także w reklamach. Czytelników niepokoiły dwa zapisy (pogrubienia dodane przez DI):

Zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (...) oraz ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (...) wyrażam zgodę na nieodpłatne przetwarzanie i wykorzystanie przez spółkę „Nasza Klasa Sp. z o.o. (...) mojego zdjęcia głównego (w tym wizerunku) umieszczonego w ramach portalu prowadzonego pod adresem nk.pl (dalej również: „Serwis”) wraz z imieniem, nazwiskiem lub pseudonimem w celu umożliwienia prawidłowego i pełnego funkcjonowania świadczonych przez Spółkę usług lub funkcjonalności, jak również w celach reklamowych Spółki i jej kontrahentów, w ramach Serwisu lub poza Serwisem, w szczególności realizując cel społecznościowy. Udostępnione przeze mnie dane osobowe, wizerunek będą chronione przez Spółkę z zachowaniem najwyższej staranności, a w szczególności nie zostaną bezprawnie przekazane przez Spółkę podmiotom trzecim.

 (...)

Zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (...) wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę „Nasza Klasa Sp. z o.o.” (...) moich danych związanych z aktywnością w portalu prowadzonym przez Spółkę pod adresem nk.pl (dalej również: „Serwis”) w celach reklamowych, badania rynku oraz badania zachowań i preferencji w ramach Serwisu z przeznaczeniem wyników tych badań na potrzeby polepszenia jakości usług świadczonych w ramach Serwisu przez Spółkę

Zdaniem niektórych osób takie zapisy mogą sprawić, że ujrzymy swoje własne zdjęcie w miejscu, w którym najmniej byśmy sobie tego życzyli. Przedstawiciel Naszej Klasy Dominik Kaznowski uważa jednak, że tak się nigdy nie stanie.

- Dotychczasowa wersja regulaminu serwisu miała już 2 lata - napisał Kaznowski w e-mailu do redakcji DI. - Obecnie przy okazji zmiany domeny na nk.pl oraz podnoszenia bezpieczeństwa i wdrożenia systemu bezpiecznego logowania i edycji danych użytkownika (SSL) dostosowujemy jego brzmienie od obecnego i przyszłego kształtu portalu. Mam na myśli głównie nowe funkcje portalu, takie jak gry, grupy umożliwiające bezpłatna promocję firm (...) oraz bezpłatny dostęp do portalu z telefonów komórkowych, który planujemy udostępnić w ciągu najbliższych tygodni.

Kaznowski wyraził ponadto opinię, że zgodnie z polskimi normami prawnymi oraz wytycznymi Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych każdorazowa zgoda musi się odnosić do konkretnego celu wykorzystania danych.

- Nie będziemy wykorzystywać wizerunków użytkowników do celów promocyjnych portalu, szczególnie w reklamach portalu - podkreślił przedstawiciel NK.

Wygląda więc na to, że Nasza Klasa nie ma złych intencji. Serwis ma zresztą złe doświadczenia związane z wykorzystaniem zdjęcia w reklamie i to takiej, w której to zdjęcie nie było pokazane innym osobom niż właściciel zdjęcia. Szczegóły w tekście pt. Nasza Klasa: 5 tys. zł za zdjęcie użytkownika w reklamie.

Niezależnie od tego warto spytać prawnika o opinię dotyczącą konstrukcji regulaminu. Kiedy ją otrzymamy, tekst zostanie zaktualizowany. 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Google przejęła hasła

Źródło: DI24.pl