Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nasilenie cyberataków związanych ze szczepionkami przeciwko COVID-19

04-05-2021, 13:28

W I kwartale 2021 r., oszuści nadal chętnie wykorzystują do swoich celów pandemię. Coraz częściej wykorzystywane są informacje o szczepieniach. Badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali różne rodzaje stron phishingowych na całym świecie. Oprócz wiadomości spamowych odbiorcy otrzymują zaproszenie na szczepienie, do udziału w ankiecie lub teście na COVID-19.

Na przykład niektórzy użytkownicy z Wielkiej Brytanii otrzymali e-mail, który został rzekomo wysłany przez publiczną służbę zdrowia. Odbiorca był zapraszany na szczepienie po uprzednim potwierdzeniu swojej chęci przyjęcia szczepionki, klikając załączony odsyłacz. 

Aby umówić się na szczepienie, użytkownik musiał wypełnić formularz, podając swoje dane osobowe, w tym szczegóły dot. karty bankowej. W efekcie przekazywał cyberprzestępcom swoje dane finansowe oraz osobowe. 

Innym sposobem uzyskania dostępu do danych osobowych użytkowników były fałszywe ankiety dotyczące szczepienia. Oszuści wysyłali e-maile w imieniu dużych firm farmaceutycznych produkujących szczepionki przeciwko COVID-19, zachęcając odbiorców do udziału w krótkiej ankiecie. 

Za udział w ankiecie uczestnikom obiecywano upominek. Po udzieleniu odpowiedzi na pytania ofiara była przekierowywana na stronę z owym „prezentem”. W celu otrzymania go użytkownicy musieli wypełnić szczegółowy formularz wymagający podania informacji osobowych. W niektórych przypadkach oszuści prosili o wpłacenie symbolicznej kwoty tytułem pokrycia kosztów dostawy. 

Ponadto eksperci z firmy Kaspersky zidentyfikowali wiadomości spamowe oferujące usługi w imieniu chińskich producentów. W e-mailach oferowano produkty służące do diagnozowania i leczenia, jednak główny nacisk położony był na sprzedaż strzykawek wykorzystywanych podczas szczepień. 

Jak uniknąć oszustwa?

Eksperci z firmy Kaspersky przygotowali kilka wskazówek pozwalających uniknąć oszustwa:

  • Bądź sceptyczny wobec wszelkich nad wyraz hojnych ofert oraz promocji.
  • Sprawdź, czy otrzymane wiadomości pochodzą z wiarygodnych źródeł.
  • Nie klikaj odsyłaczy zawartych w podejrzanych wiadomościach przesyłanych za pośrednictwem poczty e-mail, komunikatorów internetowych lub mediów społecznościowych.
  • Sprawdzaj autentyczność odwiedzanych stron internetowych.
  • Zainstaluj rozwiązanie bezpieczeństwa z aktualną bazą danych uwzględniającą niedawno zidentyfikowane zasoby phishingowe oraz spamowe.

Zobacz pełny raport firmy Kaspersky poświęcony ewolucji spamu i phishingu w I kwartale 2021 r.


Źródło: Kaspersky


Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima