Najwięcej ataków przez pliki autostartu

09-02-2008, 20:17

Wśród szkodników, które najczęściej atakowały użytkowników komputerów w styczniu 2008 r. pierwsze miejsce zajęła grupa złośliwych programów ukrywających się w plikach autostartu na nośnikach takich jak płyty CD czy pamięci przenośne (pendrive) - poinformowała firma ESET.

Najczęściej atakujące w styczniu br. szkodniki to rodzina złośliwych programów INF/Autorun infekujących komputery poprzez pliki automatycznego startu danego nośnika. Według informacji zebranych przez system ThreatSense.Net od ponad 10 milionów użytkowników programów firmy ESET, zagrożenia te stanowiły ponad 7% wszystkich wykrytych w styczniu infekcji.

Wśród pozostałych, szczególnie aktywnych zagrożeń w ubiegłym miesiącu ESET wymienia także aplikacje, które ukrywając swoją obecność przed użytkownikiem, wykradają jego hasła (Win32/Pacex.Gen, Win32/PSW.OnLineGames.KDP), wyświetlają denerwujące reklamy (Win32/Adware.Ezula, Win32/Adware.Virtumonde.FP) lub instalują podstępne konie trojańskie (Win32/TrojanDropper.Agent.DGO).

Pierwsze miejsce na liście zagrożeń zajmowane przez rodzinę INF/Autorun nie jest przypadkowe. Zdaniem analityków ESET przyczyniają się do tego sami użytkownicy komputerów, którzy coraz częściej przenoszą dane z wykorzystaniem pamięci przenośnych (pendrive). Oprócz większej wygody użytkowania i szybkości kopiowania danych nośniki te stają się doskonałym źródłem zagrożeń, które kryją się w niepozornych plikach autorun.inf.

- Zwykle osoby te nie zastanawiają się nad tym czy w pliku, który uruchamia pendrive z danymi nie ma złośliwego programu. Niewiedzę użytkowników i ich przyzwyczajenie do automatycznego uruchamiania nośnika po wetknięciu w złącze USB coraz intensywniej wykorzystują twórcy złośliwego oprogramowania – wyjaśnia Paweł Rybczyk z firmy DAGMA, dystrybutora ESET w Polsce.

Współczesne zagrożenia ewoluują i rozprzestrzeniają się w takim tempie, że tradycyjne programy antywirusowe to za mało, by skutecznie zabezpieczyć swój komputer. Dlatego tak istotne jest ustawiczne przypominanie użytkownikom komputerów, że to oni są często najsłabszym ogniwem w łańcuchu łączącym komputer z przestępcą. W cenie są zatem nie tylko nowe rozwiązania zapewniające ochronę przed nieznanymi jeszcze zagrożeniami, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek samego użytkownika komputera - uważają specjaliści od bezpieczeństwa.

Pełną treść raportu znajdziecie na stronie www.eset.pl (.pdf)


Następny artykuł » zamknij

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy