Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Najpopularniejsze zagrożenia w Polsce - maj 2010

18-06-2010, 15:12

Kolejny miesiąc Warszawa notuje o połowę niższą liczbę zarażeń niż pod koniec ubiegłego roku. W związku z tym poziom infekcji w województwie mazowieckim minimalnie przekroczył 20%, podczas gdy w grudniu sięgnął 35%.

Najczęściej infekowane polskie miasta, maj 2010
fot. Kaspersky Lab - Najczęściej infekowane polskie miasta, maj 2010
Dziesięć miast, w których odnotowano w maju najwięcej zarażeń złośliwym oprogramowaniem, dały prawie 65% infekcji w skali kraju, a więc blisko 5% więcej niż w kwietniu. Aż cztery z nich - Warszawa, Poznań, Łódź i Wrocław - utrzymały się na tych samych pozycjach, co miesiąc wcześniej. Jedynie Lublin zaliczył niechlubny awans, przeskakując z dziewiątego miejsca na piąte. W rankingu ponownie pojawiły się Bydgoszcz i Kraków.

Poziom infekcji w województwach, maj 2010
fot. Kaspersky Lab - Poziom infekcji w województwach, maj 2010
Podobnie jak w kwietniu, także w maju żadne województwo nie zeszło poniżej 1,5% infekcji. Z tego powodu ponownie na mapie nie doświadczymy koloru zielonego. Ze względu na niską liczbę zarażeń w Warszawie zabrakło także koloru bordowego, który reprezentuje największą ilość szkodników w danym regionie.

Szkodniki najczęściej atakujące polskich internautów, maj 2010
fot. Kaspersky Lab - Szkodniki najczęściej atakujące polskich internautów, maj 2010
W majowym rankingu szkodliwego oprogramowania znalazło się dużo nowości - jedynie dwa szkodniki były obecne w poprzednim zestawieniu. Na liście widoczne są także cztery powroty, a więc programy, które występowały w Top 20 wcześniej, lecz były nieobecne przez minimum miesiąc. Na szczególną uwagę zasługuje Trojan-Proxy.Win32.Small.agi, który uplasował się na drugim miejscu. Wykorzystuje on komputer jako serwer proxy (pośredniczący). Dzięki temu może przesyłać spore ilości danych, jednocześnie spowalniając połączenie użytkownika z internetem. Dodatkową opcją jest instalacja spyware (oprogramowania szpiegującego), co naraża użytkownika na utratę ważnych danych.

>> Czytaj także: Przenośne nośniki danych groźne w Polsce i w całej Europie


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky LabOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik