Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Najpopularniejsze wirusy marca 2006 według Kaspersky Lab

03-04-2006, 13:41

Na opublikowanej właśnie przez Kaspersky Lab liście dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w marcu 2006 r., nastąpiły przetasowania na szczycie w stosunku do lutego br.

W porównaniu z wieloma zmianami, jakie nastąpiły na lutowej liście (5 powrotów, 1nowość), marzec wydaje się niezwykle spokojnym miesiącem. Nie odnotowano żadnych poważniejszych incydentów, nie mówiąc już o epidemii.

Najbardziej interesujący debiutant na lutowej liście, Bagle.fj, który uplasował się w zeszłym miesiącu na 5 pozycji, w marcu wogóle nie zakwalifikował się do zestawienia.

Nastąpiły natomiast przetasowania na szczycie zestawienia. Chociaż Mytob.c wciąż prowadzi, NetSky.t, który miesiąc temu zajmował 4 lokatę, wspiął się w tym miesiącu na drugą pozycję. Jest to najwyższe miejsce, jakie robak ten zajmował na liście Kaspersky Lab: w lutym awansował o 15 pozycji, co stanowi absolutny rekord.

Marcowe zestawienie świadczy o tym, że nie był to jednorazowy wzrost aktywności tego robaka. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że NetSky.t osiągnął szczyt swoich możliwości i w kolejnych miesiącach będzie przesuwał się w dół listy - uważają eksperci.

Zafi.d, który prowadził w styczniowym zestawieniu, a w lutym zajmował 2 miejsce, wmarcu odnotował spadek o 9 pozycji, zajmując ostatecznie 12 pozycję. Jego miejsce zajął LovGate.w, który w poprzednim miesiącu uplasował się jako drugi. Ogólnie zachowanie robaków z tej rodziny charakteryzowała w zeszłym roku ogromna nieprzewidywalność. Wtym miesiącu do listy zakwalifikowało się dwóch przedstawicieli tej rodziny, natomiast na przestrzeni roku warianty robaka Zafi to znajdowały się na szczycie rankingu, to bliskie były zniknięcia z listy. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy robaki Zafi często zmieniały pozycje na liście - Zafi.d odnotował spadek, natomiast Zafi.b wspiął się o 6 pozycji z 12 miejsca na 6.

Wzmożoną aktywność wykazały również złośliwe programy z pierwszej dziesiątki zestawienia. Aż osiem z dziesięciu robaków zmieniło swoją pozycję. Duży skok, oprócz robaka Zafi.b, odnotował LovGate.ae, który awansował aż o 5 pozycji na 10 miejsce. Robak ten w zeszłym miesiącu powrócił na listę.

LovGate wciąż jest jednym z najbardziej zagadkowych robaków - żaden z jego wariantów nigdy nie spowodował poważniejszej epidemii, ani nie zyskał dużego rozgłosu medialnego. Jednak w tym miesiącu na liście 20 najpopularniejszych złośliwych programów znalazły się aż cztery robaki z tej rodziny: dwa gościły już w rankingu w zeszłym miesiącu, dwa są debiutantami. LovGate.w to weteran zestawień Kaspersky Lab. LovGate.ae okresowo pojawia się na liście, a następnie znika. LovGate.ad oraz .ah pojawiły się po raz pierwszy.

Chociaż warianty LovGate są powszechne w Chinach i Korei, prawdopodobnie zpowodu ich azjatyckiego pochodzenia, w Ameryce i Europie nie stanowią poważnego zagrożenia.

Warianty Mytob okupują połowę zestawienia. W styczniu Mytob.a awansował o7pozycji, w lutym spadł o jedno miejsce, w marcu natomiast utrzymał 11 pozycję zpoprzedniego miesiąca. Mytob.x, to spada, to awansuje na liście: w styczniu wspiął się o5pozycji, w lutym spadł o 2 miejsca, które następnie odzyskał w marcu. Wariant ten wykazuje niewielką stabilność i wszystko wskazuje na to, że w przyszłym miesiącu nie zaklasyfikuje się do zestawienia. W marcu, podobnie jak w zeszłym miesiącu, na listę powracały szkodniki, które wcześniej z niej zniknęły: tak było w przypadku robaków Mytob.w oraz Mytob.h.

Złośliwe programy nie uwzględnione w pierwszej 20 stanowiły 13,33% wszystkich szkodników przechwyconych w ruchu pocztowym, co oznacza, że w obiegu znajduje się znaczna liczba robaków i koni trojańskich z innych rodzin.

Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Spożywczy blog

Źródło: Kaspersky Lab