Dawno minęły już czasy, gdy dotarcie do ulubionego utworu wiązało się z koniecznością wyszukiwania odpowiedniej płyty. Obecnie najczęściej wystarczy kilka kliknięć i zwykle nie jest to równoznaczne z łamaniem prawa.
reklama
W sieci dostępnych jest bardzo wiele serwisów, które oferują darmową muzykę. Najczęściej znajdziemy tam utwory młodych artystów, choć zdarzają się również te, które znamy z radia. Warto pamiętać, że samo pobieranie muzyki jest zgodne z polskim prawem, o ile w trakcie lub po ściągnięciu nie udostępniamy jej osobom trzecim.
Pierwsze miejsce bez wątpienia należy do witryny Stereogum, która nie tylko jest jedną z pierwszych stron tego typu w sieci, ale również umożliwia dostęp do muzyki zarówno początkujących wykonawców, jak i najnowszych hitów radiowych. Większość utworów można odsłuchać bezpośrednio na stronie oraz bez problemu pobrać.
Serwis Jamendo udostępnia muzykę wyłącznie niezależnych wykonawców, którzy nie liczą na żaden zysk. Wykonawców można oczywiście wspierać finansowo, jednak albumy dostępne są całkowicie bez ograniczeń. Ciekawostką jest tutaj fakt, że pod koniec 2007 roku ZAiKS chciał pobierać opłaty od muzyki udostępnianej na licencjach Creative Commons, co później nazwał "wypadkiem przy pracy".
Świetna domena i setki albumów do pobrania za darmo. Oczywiście na MP3.com obok darmowej muzyki znajdziemy również płatne kawałki, jednak zdecydowanie nie jest to powód do narzekania. Za darmo możemy odsłuchać (już niestety bez pobierania) niektóre płyty Linkin Park, Madonny, Shakiry, Boba Marleya i wielu innych rozpoznawanych artystów.
Witryna, która - jak informowaliśmy niedawno - wkrótce zamierza archiwizować miliony książek, już teraz oferuje dostęp do pokaźnej kolekcji utworów. Co prawda, w zbiorach Internet Archive nie znajdziemy najnowszych produkcji, jednak zbiory muzyki archiwalnej są imponujące.
Witryna każdego dnia (od kilku lat) udostępnia za darmo kolejny utwór, zatem obecnie w Spinner znajdziemy już setki ciekawych piosenek do ściągnięcia bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Niestety muzyka niezależna nie wszystkim przypadnie do gustu.
Kolejną ciekawą propozycją jest witryna Epitonic, która cechuje się przejrzystym designem i jest niezwykle wygodna w obsłudze. Tutaj również próżno szukać najnowszych hitów, za to bez problemu znajdziemy nieco starsze utwory, jak również wygodnie stworzymy listę odtwarzania, którą można udostępnić na Facebooku.
Tutaj bez wątpienia dwie witryny pozostawiają całą konkurencję daleko w tyle. YouTube już w początkach swojego istnienia zakładało, że chce zgromadzić wszystkie teledyski, jakie kiedykolwiek powstały, natomiast obecnie nikogo nie dziwią już całe albumy wysyłane do serwisu wyszukiwarkowego giganta.
Również należący do Grupy o2 serwis Wrzuta cieszy się niezwykle dużą popularnością i choć wiele utworów użytkownicy wysyłają do witryny bez zwracania uwagi na prawa autorskie, internauci mogą bez obaw korzystać z bardzo bogatych zbiorów Wrzuty.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|