Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Najlepsze aplikacje dla Androida, które pomogą zadbać o zdrowie

22-09-2012, 17:10

Proste aplikacje mobilne mogą przypomnieć o tym, że warto właśnie coś zjeść, podpowiedzą, co będzie dla nas najlepsze, a nawet pokażą, jak spalić dodatkowe kalorie.

Nie siedź tyle przed komputerem, bo to niezdrowe - słyszałem to zdanie wiele razy. Komputery właściwie nie kojarzą się w żaden sposób z troską o formę, jednak naprawdę niewiele trzeba, by mogły się realnie przyczynić do poprawy naszego zdrowia.

Najlepsze do tego są oczywiście komputerki, które nie przykuwają nas do krzesła, a więc smartfony oraz tablety. W skrócie, mogą nam dostarczyć wiedzy niezbędnej, by odżywiać się lepiej, ćwiczyć lepiej i lepiej się wysypiać. Dodatkowo potrafią o sobie przypomnieć, a nawet pokazać na ekranie, co właśnie powinniśmy robić. 

Asystent Siri z iPhone'a jest świetny, ale co powiecie na narzędzia, które przypomną również o tym, że warto właśnie coś zjeść, zaproponują zdrowe danie, wieczorem przypomną o odrobinie ruchu, a w nocy będą śledziły głębokość snu? To nie filmowa fikcja, a rzeczywistość, którą oferują narzędzia opisane poniżej.

Posiłkomierz

Posiłkomierz

Niewłaściwie żywienie może być przyczyną wielu chorób, a pośpiech i dużo pracy na głowie zdecydowanie nie sprzyjają temu, by jeść zdrowo. O tym, by regularnie spożywać korzystne dla nas rzeczy może przypominać aplikacja Posiłkomierz, którą przygotowało Nestle.

Narzędzie jest bardzo proste i po pierwszym uruchomieniu prosi nas o podanie kilku najważniejszych informacji na temat naszego odżywiania. Ujawnić musimy na przykład, jak często jemy oraz czy lubimy podjadać między posiłkami. W moim przypadku diagnoza była prosta: jem za rzadko. 

Aby zmienić nawyki użytkownika, program obsługuje przypomnienia o każdym posiłku (różne dla dni roboczych oraz weekendów), a po doinstalowaniu dodatkowego narzędzia umożliwia również prezentowanie przepisów. Cóż, często po prostu nie wiemy, jak przyrządzić proste i smaczne danie, a przez to odżywiamy się gorzej i rzadziej.

Przepisy.pl

Przepisy.pl

Skoro już mowa o przepisach, warto rzucić okiem na narzędzie Przepisy.pl dostępne nie tylko z poziomu przeglądarki internetowej, ale również dedykowanej aplikacji dla Androida. Usługa oferuje oczywiście pokaźny zbiór przepisów, ale przy okazji każdy z nich opatrzony jest również informacją o prawdopodobnym czasie przygotowania oraz wielkości porcji.

Ważnym elementem narzędzia są również porady, w których znaleźć można masę informacji na temat ciekawostek kulinarnych. Z pewnością tego typu wiedza uczyni posiłki nie tylko smaczniejszymi, ale również zdrowszymi. Przepisy.pl dostarcza odpowiedzi np. na pytania: z czym nie należy jeść grzybów, dlaczego warto jeść warzywa, jaką wartość odżywczą mają jaja.

Dla najaktywniejszych użytkowników przygotowano również kilka prostych narzędzi, jak na przykład możliwość budowania swojej własnej galerii potraw, kalkulator miar i wag, a także słowniczek. Z pewnością przydadzą się one podczas kompletowania bardziej skomplikowanych składników na potrawy.

E-Kody

E-Kody

Do dużej części żywności dodawane są substancje chemiczne, które oznacza się kodami rozpoczynającymi się od litery "E". Tego typu zapis na opakowaniu mniej odstrasza niż pełna nazwa skomplikowanych dodatków, które mają nadać pożywieniu odpowiedni smak oraz przez długi czas utrzymać jego właściwości.

Kody można oczywiście rozszyfrować, wpisując je w Google, jednak znacznie wygodniejszym sposobem (szczególnie podczas zakupów) jest skorzystanie z narzędzia E-Kody. Wystarczy podać początek nazwy skrótu, by dowiedzieć się, za co odpowiedzialna jest dana substancja, oraz jakie efekty może przynieść dla naszego organizmu.

Warto przy tym zauważyć, że wbrew temu, co się powszechnie uważa, nie wszystkie substancje, których skrót rozpoczyna się od "E", są dla nas szkodliwe. Bardzo często zdarza się jednak, że nadmierne ilości niektórych składników mogą wywoływać skutki uboczne, jak bóle głowy czy brzucha oraz senność. Warto po prostu dokładnie wiedzieć, co jemy każdego dnia.

Indeks Glikemiczny

Indeks Glikemiczny

Indeks glikemiczny (zwany również wskaźnikiem glikemicznym) klasyfikuje produkty na podstawie tego, jak szybko po ich spożyciu rośnie we krwi stężenie cukru. Im wyższa wartość indeksu danego produktu, tym wyższy poziom cukru we krwi po jego spożyciu, a później równie szybki spadek.

Jak łatwo się domyślić, duże wahania nie są korzystne dla naszego nastroju czy nawet utrudniają skupienie. Jedzenie produktów o niskim indeksie glikemicznym ułatwia również kontrolę poziomu cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Jak czytamy na stronie narzędzia, unikać należy produktów, których wartość indeksu przekracza 60.

Warto jednak zauważyć, że nawet osoby zdrowe powinny unikać potraw o zbyt dużym indeksie glikemicznym, które powodują wydzielanie hormonu insuliny (blokującego np. spalanie tłuszczy - a to może znacznie utrudnić odchudzanie). Jeżeli natomiast skupimy się na posiłkach z niskim IG, poziom cukru będzie wzrastać powoli i bardziej równomiernie. Mało prawdopodobne będzie wtedy również, że nagle spotka nas kryzys energetyczny.

Sleep Time - Alarm Clock

Sleep Time

Chyba każdy od czasu do czasu narzeka na to, że musi wcześnie wstać. Nie jest to przyjemne uczucie, jednak dzięki wcześniejszemu rozprawieniu się z pracą mamy więcej miejsca na innego rodzaju zadania. Z wczesnego wstawania nie trzeba więc rezygnować, ale za to można zastanowić się nad tym, jak uczynić ten proces wygodniejszym.

SleepNie każdy wie, że w ciągu nocy sen składa się z wielu występujących na przemian faz. W uproszczeniu - niektóre z nich są typowo "głębokie", a inne "płytkie". Po wybudzeniu się w niewłaściwym momencie z pewnością będziemy więc czuli się niezbyt dobrze i wcale nie jest prawdą, że im później wstaniemy, tym dla nas lepiej.

Jak się okazuje, w fazach, które sprzyjają temu, byśmy się obudzili, najwięcej się ruszamy - to można już z powodzeniem mierzyć dzięki smartfonom wyposażonym w akcelerometr. Gdy do tego dodamy aplikację, taką jak Sleep Time, właściwie jesteśmy już w domu.

Sleep Time pozwala na ustawienie 30-minutowego "okna", w którym będzie poszukiwał momentu najlepszego, by nas wybudzić. Załóżmy więc, że planujemy wstać o godzinie 6 rano, a więc ustawiamy w narzędziu właśnie taki limit. Jeśli jednak program zauważy, że w ciągu wcześniejszych 30 minut będzie nam łatwiej wstać, alarm zadzwoni przed czasem.

Warto zauważyć, że dostępne są obecnie również innego rodzaju narzędzia do wybudzania, które korzystają z zewnętrznych akcesoriów. W tym przypadku będziemy musieli jednak liczyć się również z dodatkowymi kosztami, a więc dobrze wcześniej po prostu przetestować darmowe aplikacje mobilne.

Endomondo

Endomondo

Jeśli się już dobrze najemy, a także wyśpimy, warto zadbać o odrobinę ruchu. Szczegółowy przegląd aplikacji tego typu opublikowaliśmy w di24.pl niedawno, natomiast na potrzeby tego tekstu warto przytoczyć jedno z najbardziej wszechstronnych narzędzi tego typu, którym bez wątpienia jest Endomodo.

Sonda
Ćwiczysz regularnie?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Program pozwala na wygodne śledzenie różnego rodzaju aktywności, jak bieganie, jazda na rowerze czy rolkach. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych programów na liście, nie będziemy potrzebowali w tym przypadku żadnych dodatkowych akcesoriów, a po prostu smartfona z GPS i najlepiej wykupionym pakietem mobilnego internetu (np. do przeglądania map w czasie ćwiczeń).

Po zakończeniu ćwiczenia mamy w tym przypadku również możliwość sprawdzenia, jak uzupełnić swoją dietę, a także ile spaliliśmy kalorii. Zwykle jednak zalecenia programu sprowadzają się do tego, by zachęcić użytkownika, aby pił więcej napojów - to kluczowe w bardzo wyczerpujących ćwiczeniach.

Ufaj sobie

Na koniec warto zauważyć, że choć aplikacje mobilne mogą pomóc nam w prowadzeniu zdrowego trybu życia, nie można im bezgranicznie ufać. Często ogólne zalecenia, jak na przykład te dotyczące częstotliwości posiłków czy liczby ćwiczeń, mogą nie być dostosowane do naszej aktualnej kondycji czy stanu zdrowia.

Całość polecałbym więc raczej traktować jako usługi, które pomogą w wyrobieniu odpowiednich nawyków. Jeśli przyzwyczaimy się do regularnego jedzenia, a przy tym uda nam się dobrać zdrowe potrawy do regularnego spożywania, proces śledzenia różnych czynności będzie można przenieść do innych usług.

Podobnie jak dziecko, które musi mieć zamontowane przy rowerku dodatkowe koła, by nauczyło się jeździć, tak samo my również powinniśmy wspierać się rozwiązaniami, które zmieniają nasze życie na lepsze. Dla naszej własnej wygody dobrze po prostu pamiętać, by po pewnym czasie "odkręcić dodatkowe kółka".

Czytaj także: Gry komputerowe poprawiają wzrok? Tak i tylko gry 3D


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR