Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Najemcy na celowniku. Jak bronić się przed egzekucją umowy najmu?

10-11-2023, 16:55

Czy wiesz, że podpisując umowę najmu z aktem notarialnym dobrowolnego poddania się egzekucji, możesz nieświadomie wydać na siebie wyrok? Adwokat dr Tomasz Henclewski podkreśla, jak ważna jest świadomość prawna najemców w obliczu nowego wyroku Sądu Najwyższego.

Najemcy na celowniku. Jak bronić się przed egzekucją umowy najmu?

W skrócie

Umowa najmu często zawiera akt notarialny dobrowolnego poddania się egzekucji, który dla wielu najemców jest niezauważalnym, ale znaczącym zagrożeniem. Bez sądowej interwencji, wynajmujący może szybko wszcząć procedurę egzekucyjną w razie naruszenia umowy.

Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego otwiera najemcom drogę do obrony.

Dlaczego to ważne

To orzeczenie ma kluczowe znaczenie dla równowagi prawnej między najemcą a wynajmującym. Pozwala najemcom bronić się przed automatyczną egzekucją, co jest istotne w kontekście ochrony ich praw i interesów.

Szczegóły

Adwokat dr Henclewski wskazuje, że najemcy często nie zdają sobie sprawy z pełnego zakresu konsekwencji podpisania aktu notarialnego. Wynajmujący, posiadając taki dokument, może bez problemu wszcząć egzekucję, co stawia najemców w niekorzystnej sytuacji.

Jednak według najnowszego wyroku SN, to wynajmujący musi udowodnić swoje roszczenia w procesie opozycyjnym.

Zdaniem prawnika

– Nikt nie bada, czy wynajmujący prawidłowo skorzystał z aktu notarialnego, czy najemca jest winien kar umownych, czy najemca jest winien odszkodowania. Działa tu pewien automatyzm.  Najemcy nie zdają sobie sprawy również z tego, że poza aktem notarialnym dają wiele innych zabezpieczeń wynajmującym. Są to gwarancje bankowe, kaucja gotówkowa. Zatem cały wachlarz dział, które przekazują najemcy wynajmującym, może zadziałać automatycznie przeciwko nim.

Należy zastanowić się, jak te akty są przekazywane – co jest zdarzeniem uprawniającym wynajmującego do nadania klauzuli wykonalności i wszczęcia egzekucji przeciwko najemcom. Wielu z najemców nie zdaje sobie z tego sprawy, że są w takim momencie zdani na łaskę lub niełaskę wynajmujących i to sam wynajmujący jest sędzią w swojej sprawie. Dlatego najemcy powinni korzystać z zalet pozwu opozycyjnego i najnowszego wyroku Sądu Najwyższego. Wtedy to wynajmujący będzie musiał udowodnić swoje roszczenia – tłumaczy adwokat dr Tomasz Henclewski, Partner w Kancelarii Henclewski & Wyjatek w wypowiedzi dla serwisu eNewsroom.pl

Co jeszcze warto wiedzieć

Obok aktu notarialnego, istnieją inne formy zabezpieczeń, takie jak gwarancje bankowe czy kaucje gotówkowe, które również mogą być użyte przeciwko najemcom. Znajomość praw i możliwości obrony, jaką oferuje pozew opozycyjny, jest kluczowa dla ochrony najemców.

Pomiędzy wierszami

Sytuacja ta uwydatnia nierówność w relacji najemca-wynajmujący i pokazuje, jak ważna jest świadomość prawna oraz dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej dla osób wynajmujących nieruchomości.

Podsumowując

Najemcy powinni być świadomi potencjalnych konsekwencji podpisywania umów zawierających akty notarialne i korzystać z dostępnych środków ochrony prawnej, takich jak pozew opozycyjny, zwłaszcza w świetle najnowszego wyroku Sądu Najwyższego.

Foto: Freepik. Treść w oparciu o materiał prasowy


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *