Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Najczęstsze awarie i problemy w urządzeniach Apple oraz sposoby ich naprawy

11-04-2024, 12:32

Urządzenia mobilne Apple, takie jak iPhone'y oraz Apple Watch, są znane ze swojej wysokiej jakości wykonania i niezawodności. Jednak pomimo starannej konstrukcji, nie są one całkowicie odporne na awarie i z czasem mogą zacząć sprawiać problemy. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym usterkom występującym w tych sprzętach oraz możliwym sposobom ich naprawy – zarówno samodzielnym, jak i przy pomocy profesjonalnych serwisów.

Najczęstsze awarie i problemy w smartfonach i zegarkach Apple oraz sposoby ich naprawy

Najpowszechniejsze problemy w iPhone’ach

Jedną z najczęstszych awarii, na którą narażone są smartfony Apple, są uszkodzenia ekranu. Pęknięty lub całkowicie stłuczony wyświetlacz to nie tylko kłopot estetyczny, ale także poważna przeszkoda w korzystaniu z urządzenia. Dla przykładu, wymiana wyświetlacza iPhone 11 to jedna z częstszych napraw wykonywanych w serwisach. Ponadto, nawet nieuszkodzony zewnętrznie ekran może zacząć przysparzać problemów, takich jak martwe piksele czy usterki panelu dotykowego.

Kolejnym częstym zmartwieniem użytkowników iPhone’ów są kłopoty z baterią. Wraz z upływem czasu akumulatory tracą swoją wydajność, co skutkuje szybkim rozładowywaniem się smartfona. W skrajnych przypadkach dochodzi także do wzdęć lub nawet wybuchania uszkodzonych baterii, stwarzając niebezpieczeństwo dla użytkownika. Stąd dość popularna usługa wymiana baterii iPhone XR i innych modeli.

Pozostałe popularne usterki to awarie przycisków, problemy z aparatem fotograficznym, usterki głośnika lub mikrofonu oraz różnego rodzaju kłopoty z łącznością bezprzewodową (Wi-Fi, Bluetooth, GPS). Wszystkie te awarie mogą znacząco utrudniać lub wręcz uniemożliwiać korzystanie ze smartfona.

Typowe problemy w zegarkach Apple Watch

Choć Apple Watch wydają się być mniej narażone na uszkodzenia niż większe smartfony, także w tych urządzeniach mogą pojawić się rozmaite usterki. Podobnie jak w iPhone’ach, jedną z najczęstszych awarii jest uszkodzenie ekranu – pęknięcia lub rysy na wyświetlaczu zegarka.

Kolejnym problemem bywają wadliwe baterie, których żywotność z czasem znacząco spada. Usługa wymiana baterii Apple Watch jest więc dość często wykonywana. Może się również zdarzyć, że końce przycisków bocznych ulegną uszkodzeniu, co uniemożliwi ich poprawne działanie. Ponadto, niektórzy użytkownicy zgłaszają problemy z działaniem czujników (np. tętna) lub nieprawidłowe zachowanie komunikacji bezprzewodowej Bluetooth łączącej zegarek z iPhone’em.

Sposoby samodzielnej naprawy

Na początek warto zastanowić się, które drobniejsze awarie jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie. Jedną z najłatwiejszych do wykonania amatorsko napraw jest wymiana zużytej baterii. Wystarczy zakupić odpowiedni zamiennik i postępować zgodnie z instrukcją krok po kroku, aby przeprowadzić tę operację.

Trochę większym wyzwaniem jest już samodzielna wymiana uszkodzonego ekranu. Jednak przy odrobinie wprawy i właściwych narzędziach, jest to także możliwe do zrealizowania. Musimy jednak pamiętać, że tego typu naprawy to poważniejsza ingerencja w urządzenie, więc wymaga to większej ostrożności i precyzji.

Dla pozostałych, drobniejszych usterek typu zepsuty przycisk czy uszkodzony głośnik, możemy spróbować amatorskich napraw, wymieniając pojedyncze elementy. Jednak należy zachować świadomość ograniczeń własnych umiejętności i nie podejmować się zbyt skomplikowanych operacji samodzielnie.

Korzystanie z usług serwisowych

Gdy usterka wykracza poza nasze możliwości lub gdy z jakichś powodów nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie naprawiać urządzenie, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Mamy tutaj dwie główne opcje: autoryzowane serwisy Apple lub niezależne punkty napraw firm trzecich.

Serwisy autoryzowane przez Apple zapewniają najwyższą jakość usług oraz oryginalne części zamienne. Korzystając z nich, mamy pewność, że naprawa zostanie przeprowadzona zgodnie z wytycznymi producenta. Jednak taka gwarancja wysokiego poziomu usług wiąże się także z wyższymi kosztami.

Tańszą alternatywą są niezależne punkty napraw. Tutaj możemy liczyć na niższe ceny, jednak nie zawsze jest zapewniona taka sama jakość jak w autoryzowanych serwisach. Ponadto, używanie nieoryginalnych części zamiennych może prowadzić do utraty gwarancji na nasze urządzenie Apple.

Prewencja i właściwa eksploatacja

Oczywiście najlepszą metodą na uniknięcie awarii jest ich zapobieganie poprzez odpowiednią eksploatację i dbanie o nasze urządzenia. Warto zaopatrzyć się w dobre etui ochronne oraz stosować zabezpieczenia ekranu, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Należy także pamiętać o regularnych aktualizacjach systemu operacyjnego, które często wprowadzają poprawki bezpieczeństwa i wydajności. Pozwoli to na dłuższą i stabilniejszą pracę naszych smartfonów oraz zegarków.

Jedną z głównych przyczyn przedwczesnego zużycia baterii jest przegrzewanie się urządzeń mobilnych podczas ich użytkowania. Dlatego ważne jest, aby nie narażać ich na działanie wysokich temperatur – zarówno w trakcie pracy, jak i przechowywania sprzętu.

Odpowiednie dbanie o baterię to także zachowanie właściwych zasad ładowania. Nie należy dopuszczać do całkowitego rozładowania akumulatora, a po pełnym naładowaniu najlepiej odłączyć urządzenie od zasilania.

Podsumowanie

Nawet tak solidnie wykonane sprzęty, jak te od Apple, nie są całkowicie odporne na awarie. Usterki ekranu, baterii, przycisków czy układów łączności to jedne z najczęstszych problemów spotykanych zarówno w iPhone’ach, jak i Apple Watch.

Na szczęście część drobniejszych napraw jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, wymieniając zużyte podzespoły. Przy większych awariach najlepiej jednak skorzystać z usług profesjonalnego serwisu – autoryzowanego albo niezależnego, w zależności od naszych preferencji i budżetu.

Najważniejsze jednak jest przestrzeganie zasad prawidłowej eksploatacji oraz prewencja przed uszkodzeniami.

Foto: Pixabay


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły: