W roku 2011 pojawiło się wiele nowych gadżetów. Większość z nich nie stanowiła przełomu, a jedynie była poszerzeniem oferty. Kilka urządzeń przykuło jednak uwagę redakcji Dziennika Internautów. Poniżej prezentujemy sześć z nich.
Powszechnie oczekiwano, że Apple pokaże piątą wersję swojego popularnego smartfona. Tymczasem, podobnie jak to miało miejsce w przypadku wersji numer 3, udostępniona została ulepszona czwórka. W związku z tym wielkich zmian nie należało się spodziewać. Mimo to urządzenie warte jest uwagi.
Zastosowano w nim dwurdzeniowy procesor A5, taki sam jak w iPadzie 2. Pojawiła się także lepsza kamera (8 zamiast 5 Mpix), pozwalająca na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 3264x2448 i nagrywanie filmów w Full HD (1080p). Dłużej wytrzymać ma także bateria - na 40 godzin słuchania muzyki, 10 godzin oglądania wideo, 9 godzin przeglądania stron WWW lub 8 godzin rozmów w zasięgu 3G.
Sporą nowością jest Asystent Siri, który zastąpił sterowanie głosowe. Ma on rozumieć naturalną mowę, umożliwiając użytkownikowi zadawanie pytań o pogodę czy kalendarz. Początkowo udostępniono jedynie rozpoznawanie języka angielskiego w trzech akcentach - amerykańskim, australijskim i brytyjskim.
Urządzenie to jest połączeniem smartfonu i tabletu, jednak tylko niewiele większym od tego pierwszego. Posiada dwurdzeniowy procesor Cortex A9 taktowany częstotliwością 1,4 GHz. Posiada 1 GB pamięci RAM, 16/32 GB pamięci wewnętrznej oraz dodatkowo czytnik kart microSD. Wyświetlacz ma przekątną 5,3 cali, wykonany jest w technologii Super AMOLED HD.
Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie pełni też funkcję notatnika. Dzięki rysikowi S Pen możliwe jest dokonywanie odręcznych notatek, a także szkiców. Urządzenie wyposażono również w S Planner, inteligentne narzędzie do planowania.
Galaxy Note Note można dowolnie personalizować, zapewnia on bowiem dostęp do sklepów z aplikacjami zarówno od firmy Google, jak i Samsunga.
O sukcesie urządzenia niech świadczy fakt, że w ciągu miesiąca sprzedało się ponad milion egzemplarzy.
Smartfon fińskiego producenta pojawił się w drugiej połowie czerwca. Jego cechą wyróżniającą jest przede wszystkim brak jakichkolwiek przycisków, a także klawiatury. Wszelkie funkcje telefonu obsługiwane są poprzez ruchy palcem po ekranie (ang. swipe). Ten ma przekątną 3,9 cali i wykonany jest w technologii AMOLED.
Urządzenie wyposażone jest w procesor 1 Ghz TI OMAP 3630, dostępne jest w dwóch wariantach pojemnościowych - 16 i 64 GB. Największym wyróżnikiem telefonu jest jednak system operacyjny, na którym jest oparty. Nokia N9 jest pierwszym i jak na razie jedynym smartfonem z systemem MeeGo. Urządzenie wspiera także technologię zbliżeniową NFC.
Urządzenie wyposażone w dwurdzeniowy procesor NVIDIA Tegra 2 zostało wykonane z wytrzymałego szkła, panel dotykowy IPS pozwala na oglądanie multimediów pod kątem 178°. W tablecie zastosowano technologię SRS Sound, co ma zapewniać dynamiczne, stereofoniczne brzmienie.
W swej standardowej wersji tablet pozwala na 10-godzinną pracę na zasilaniu bateryjnym. Po podłączeniu do stacji dokującej czas ten wydłuża się do 16 godzin. ASUS Eee Pad Transformer pracuje w oparciu o system operacyjny Android 3.1 Honeycomb. Tablet oferuje aplikacje umożliwiające bezprzewodową, strumieniową transmisję mediów do urządzeń w sieci domowej.
Produkt ASUS-a, który miał być połączeniem tabletu z funkcjonalnością netbooka, nie zrobił jednak rewolucji na rynku. W Polsce można go kupić za ok. 2 tys. zł.
Nieżyjący już Steve Jobs, szef Apple'a, podczas prezentacji nowego modelu tabletu na początku marca zapowiadał, że rok 2011 będzie rokiem iPada. Nie mylił się - w pierwszy weekend sprzedano milion urządzeń.
Tablet wyposażono w dwurdzeniowy procesor nazwany A5, który - zdaniem Apple'a - jest do dwóch razy szybszy od wykorzystywanego wcześniej. Urządzenie może pochwalić się grafiką 9 razy lepszą od poprzednika i pobiera tyle samo mocy, co w przypadku A4 stosowanego w pierwszej generacji iPada. Bateria ma utrzymywać tablet w stanie bezczynności przez ponad miesiąc lub 10 godzin pracy.
Zmieniono też wygląd tabletu. Jest cieńszy (8,8 milimetra), lżejszy (601 gramów) i będzie dostępny w dwóch kolorach: białym i czarnym. Urządzenie można połączyć np. z telewizorem przez HDMI dzięki specjalnej przejściówce.
Firma Apple zaprojektowała też specjalny pokrowiec dla iPada. Dzięki niemu tablet ma być bezpieczny, a po odsłonięciu „powłoki” automatycznie się „wzbudzi”, będzie też spełniał podstawowe funkcje - stojaka pionowego i poziomego.
Amazon wcześniej nie interesował się urządzeniami mobilnymi, które posiadałyby inny wyświetlacz niż e-Ink (e-papier). Dostosowując się do wymagań rynku, wprowadził jednak do sprzedaży konkurenta dla iPada 2. Konkurenta z kilku powodów. Po pierwsze, jest ponad dwa razy tańszy, a według niektórych sprzedawany jest za mniejszą cenę, niż koszt produkcji. Po drugie, według producenta posiada powłokę antyrefleksyjną, która ma niwelować odbicia światła. Po trzecie, to kolejny Kindle.
Kindle Fire posiada 7" ekran o rozdzielczości 1024x600 w technologii LCD IPS pokryty szkłem Gorilla Glass (wykorzystywanym w smartfonach). Całość napędzana jest przez dwurdzeniowy procesor Cortex A9, a bateria pozwala na 8-godzinną pracę.
Z założenia tablet to tylko pusty koszyk, do którego klienci mają „wrzucać” kolejne cyfrowe książki, albumy z muzyką i filmy z internetowego sklepu, gdzie znajduje się 18 milionów pozycji. W to właśnie wierzy Amazon.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|