Nadchodzą książki 3D?

24-03-2010, 20:18

Filmy, gry wideo, a teraz książki? Technologia 3D, niesiona sukcesem "Avatara", może wkroczyć pod strzechy. Jak w przypadku każdej nowej technologii, nie stanie się to jednak od razu.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dopiero co na rynku na dobre zagościły e-książki i czytniki do nich, wywołując nie lada rewolucję, a już na horyzoncie widać kolejne poważne zmiany. Sukces technologii 3D w kinach, którego najlepszym przykładem jest "Avatar" - najbardziej kasowy film w historii - sprawił, że zaczyna ona wkraczać także pod strzechy.

>> Czytaj więcej: Avatar - finansowy hit wszechczasów

Na początku listopada 2008 roku amerykańska telewizja informacyjna CNN po raz pierwszy wykorzystała u siebie technologię holograficzną - z jej pomocą w studio wyborczym w Nowym Jorku obecna była inna prezenterka Jessica Yellin. W zeszłym miesiącu z kolei jedna z belgijskich gazet codziennych ukazała się w wydaniu 3D - wszystkie zdjęcia i reklamy, dzięki specjalnym okularom, sprawiały wrażenie trójwymiarowych.

Sony sprzedaje już telewizory przystosowane do wyświetlania tego typu obrazów, niedługo pojawić się mają odpowiednie konsole do gier. Tymczasem w Korei Południowej naukowcy opracowali trójwymiarową książkę. W Gwangju Institute of Science and Technology powstały w ten sposób dwie książki dla dzieci. Wybór nie był przypadkowy - publikacje dla najmłodszych pełne są bowiem obrazków.

Są one tak wydrukowane, by z wykorzystaniem specjalnych okularów imitować efekt trójwymiarowości. Kim Sang-cheol, kierujący projektem, powiedział agencji Reuters, że jego zespół potrzebował na opracowanie tej technologii trzech lat. Dodał także, że może ona z powodzeniem zostać wykorzystana do wyświetlania obrazów w smartfonach czy też muzeach.

Komercyjne wykorzystanie to jednak kwestia niezbyt bliskiej przyszłości. Przyczyną mogą być wysokie koszty wprowadzenia technologii do masowej produkcji.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag grafika 3Dtag ebookitag 3D
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.