Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nadawcy: Nowa ustawa o prawie autorskim likwiduje wolny rynek

GazetaPrawna.pl 15-07-2010, 16:35

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych łamie konstytucję i tworzy niesprawiedliwe zasady rynkowe - uważa Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie, które przekazało do prezydenta wniosek o skierowaniu noweli do Trybunału Konstytucyjnego.

"Nowelizacja była skutkiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, ale jego zaleceń nie spełniła, stąd nasz wniosek do prezydenta, żeby skierował ją do weryfikacji przez Trybunał" - poinformował w czwartek na konferencji prasowej Józef Kot z Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, wchodzącej w skład Konsorcjum.

Według niego niekonstytucyjność nowelizacji polega przede wszystkim na zaburzeniu równowagi w kształtowaniu tabel wynagrodzeń między organizacjami zbiorowego zarządzania - np. Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i ZAiKS-em, które pośredniczą w zbieraniu pieniędzy dla twórców - a reemitentami, czyli platformami satelitarnymi i operatorami kablowymi, jak np. CANAL+ Cyfrowy, Polsat Cyfrowy czy Telekomunikacja Polska.

"Ustawa przewiduje, że w kształtowaniu tabel wynagrodzeń absolutny priorytet mają organizacje zbiorowego zarządzania, bo tylko im ta ustawa przypisuje prawo ich proponowania i nikomu więcej" - podkreślił Kot.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Nadawcy: nowa ustawa o prawie autorskim likwiduje wolny rynek

PAP

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik