Na komputerach Della zagości Ubuntu

02-05-2007, 14:17

Firma Dell w ciągu najbliższych tygodni zaoferuje komputery osobiste z systemem Linux. Wiadomo już, że oferowaną dystrybucją będzie Ubuntu 7.04. Poszerzenie oferty o komputery PC i notebooki z preinstalowanym Linuksem jest odpowiedzią na potrzeby, jakie wcześniej zasygnalizowali klienci.

Dystrybucja Ubuntu będzie oferowana na podstawie porozumienia, które Dell podpisał z firmą Canonical - sponsorem projektu Ubuntu. Przedstawiciele Della twierdzą, że właśnie ta dystrybucja była najczęściej wskazywana przez klientów, którzy wypełnili linuksową ankietę przygotowaną przez ich firmę.

Nie wiadomo jeszcze, czy komputery z Linuksem będą tańsze niż maszyny z Windows. Nie wiadomo również jakie dokładnie modele komputerów będą sprzedawane z otwartym systemem i jakie oprogramowanie oprócz Linuksa będzie preinstalowane. Wiadomo natomiast, że Dell postara się o zastosowanie otwartych sterowników z kernel.org wszędzie tam, gdzie tylko będzie to możliwe.

Za największe wyzwanie dla Della uważa się kwestię wsparcia technicznego. Doświadczeni użytkownicy Linuksa nie powinni mieć problemu z dystrybucją Ubuntu, ale nie wiadomo jak poradzą sobie początkujący, którzy sięgną od razu po ten system. Wszystko wskazuje na to, że Dell wybierze dla Linuksa społecznościowy model wsparcia, ale oczywiście wiąże się to z pewnym ryzykiem.

"Silne wsparcie" dla Ubuntu


Przedstawiciele Canonical nazwali porozumienie z Dellem "silnym wsparciem" dla Ubuntu. Jest to także silne wsparcie dla Linuksa w ogóle. Do tej pory zakupienie notebooka lub PC-ta z wyższej półki bez systemu Windows było prawie niemożliwe. Konsumenci byli skazani na płacenie za system operacyjny, którego nie zawsze chcieli używać. Teraz jeden z czołowych producentów komputerów zrobił krok w kierunku zmiany tego stanu rzeczy.

Analitycy nie sądzą, aby porozumienie Dell-Canonical miało zaowocować jakimś wielkim przełomem w temacie Linuksa na komputerach osobistych. Ich zdaniem Linux to cały czas system niszowy, a Dell chciał nie tyle go promować, ile raczej pokazać, że potrafi słuchać próśb swoich klientów.

Podobnego zdania jest zresztą Mark Shuttleworth, założyciel firmy Canonical. Nie uważa on, aby nastąpiła teraz jakaś masowa migracja, ale w jego ocenie decyzja Della dowodzi, że Linux powoli i konsekwentnie znajduje sobie miejsce na rynku IT.

Zaczęło się od ankiety


O Linuksie na komputerach Della zaczęło się mówić pod koniec lutego. Producent komputerów udostępnił wtedy stronę internetową, za pośrednictwem której użytkownicy mogli zgłaszać swoje pomysły dotyczące produktów firmy. Największa liczba klientów opowiedziała się za preinstalowaniem na sprzedawanych maszynach popularnych dystrybucji Linuksa. Wielu głosowało również za instalowaniem pakietu OpenOffice i przeglądarki Firefox.

Następny artykuł » zamknij

iPod pomaga uczniom ściągać

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag microsoftowy podatektag IdeaStormtag Canonical
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy