Muzeum Narodowe w Krakowie widziane przez technologię

23-02-2012, 12:17

Wszyscy odwiedzający Galerię Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum będą mogli w niecodzienny sposób pozyskać dodatkowe informacje, zdjęcia, nagrania i filmy.

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku to jedna z najobszerniejszych muzealnych ekspozycji współczesnej sztuki polskiej. Na powierzchni ponad 3000 m2 znajdują się wybitne dzieła powstałe w okresie od końca XIX stulecia do dziś. Zobaczyć można m.in. prace: Jacka Malczewskiego, Zbigniewa Pronaszki, Witkacego, Tadeusza Kantora, Jonasza Sterna, Marii Jaremy, Jerzego Nowosielskiego, ale i aktualnie tworzących artystów - Katarzyny Kozyry, Wilhelma Sasnala czy Marcina Maciejowskiego.

By przybliżyć zwiedzającym dzieła, idee, które za nimi stoją oraz sylwetki ich twórców, przy dwudziestu z nich umieszczone zostały specjalne znaczniki, tzw. tagi. Dzięki nim goście, którzy bezpłatnie wypożyczą przy wejściu na wystawę telefon Nokia C7 z technologią NFC (ang. Near Field Communication), będą mogli wysłuchać informacji o obrazach, a także obejrzeć dodatkowe filmy i zdjęcia na ekranie telefonu. Aby uzyskać informacje, wystarczy zbliżyć tył telefonu do specjalnego znacznika umieszczonego obok eksponatu, wówczas na ekranie pojawią się przygotowane materiały, a w słuchawkach informacje głosowe.

Czytaj też: Poznań: aplikacja Art4Europe innowacją roku

Wśród dzieł opatrzonych tagami NFC znalazły się: "Dziewczynka z chryzantemami" Olgi Boznańskiej, "Autoportret w białym stroju" Jacka Malczewskiego, "Infantka V" Tadeusza Kantora, "Melancholik" Wojciecha Weissa.

Wspólny projekt Muzeum Narodowego w Krakowie i firmy Nokia trwać będzie do lipca 2012 roku. W tym czasie wszyscy odwiedzający gmach Główny Muzeum będą mogli bez dodatkowej dopłaty do biletu skorzystać z przygotowanych telefonów i opracowanych materiałów multimedialnych. Oprócz tego użytkownicy telefonów Nokia N8, E7, C6-01, N500, N603, N700, C7, N701 z systemem operacyjnym Symbian Anna mogą zarówno w Muzeum, jak i przed przyjściem na wystawę sami pobrać aplikację na swój telefon. Aplikacja dostępna jest bowiem w sklepie Nokii pod nazwą Nokia Guide.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930