Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Można linkować do utworów na innych stronach bez zgody posiadacza praw autorskich - wyrok TSUE

13-02-2014, 14:32

Linkowanie do utworu nie wymaga zgody autora, jeśli utwór był wcześniej udostępniony w sieci. Dziś potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości UE wydając wyrok w sprawie C‑466/12.

Dziś Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) potwierdził, że właściciel strony internetowej może, bez zezwolenia podmiotów prawa autorskiego, odsyłać poprzez linki do utworów chronionych, jeśli są one dostępne na innej stronie internetowej. Tak wynika z wyroku w sprawie C‑466/12, który znajdziecie na stronie ETS.

Czy ludzie wiedzą co robi link?

Przyjrzyjmy się szczegółom sprawy. Spór wszczęli dziennikarze, którzy napisali artykuły prasowe opublikowane w dzienniku Göteborgs-Posten oraz na stronie internetowej tej gazety. Twórcom nie spodobała im się działalność firmy Retriever Sverige, która prowadzi stronę internetową udostępniającą klientom listę linków.

Powodowie (tj. dziennikarze) twierdzili, że gdy klient kliknie na jeden z zaproponowanych linków, może nie wiedzieć, iż przechodzi na inną stronę internetową. Oczywiście innego zdania była firma Retriever Sverige. Jej zdaniem dla klienta jest oczywiste, że kliknięcie w link odsyła do innej strony.

zdjęcie
Prawo i komputery - zdjęcie z Shutterstock.com

Linkowanie nie zawsze jest "udostepnianiem"

Sprawa dotarła aż do sądu apelacyjnego w Svei, a ten zwrócił się do TSUE z kilkoma pytaniami. Chciał ustalić m.in., czy podawanie linku na stronie internetowej może stanowić "publiczne udostępnienie utworu".

Wyrok jest bardzo ciekawy. Przeczytamy w nim, że samo podanie linku do jakiegoś utworu rzeczywiście może być uznane za udostępnienie utworu publiczności. Istotne jest jednak to, że taką publicznością są wszyscy internauci. W opisywanej sytuacji gazeta jako pierwsza udostępniła treść wszystkim internautom. Jeśli potem ktoś inny opublikował link do tej treści, nie było to udostępnienie utworu nowej publiczności.

- Publicznością, do której skierowane było bowiem pierwotne udostępnienie, byli wszyscy potencjalni odbiorcy danej strony (...) W tej sytuacji należy stwierdzić, że (...) wszyscy użytkownicy innej strony (...) mogli bezpośrednio dotrzeć do tych utworów na stronie, na której były one pierwotnie udostępnione, bez potrzeby aktywnego udziału podmiotu zarządzającego tej innej strony internetowej (...) Zatem, wobec braku nowej publiczności, zezwolenie podmiotów prawa autorskiego nie jest konieczne - czytamy w wyroku TSUE.

Mówiąc prościej - nie można mówić o "publicznym udostępnianiu" wówczas, gdy publikujemy na swojej stronie link do ogólnodostępnych treści. Te treści zostały udostępnione internautom już wcześniej, a podanie linka ma charakter poinformowania o tym fakcie, ale trudno to nazwać nowym udostępnieniem utworu.

Problemy linkowania - to nie koniec

Właściwie trudno sobie wyobrazić, aby TSUE mógł wydać w tej sprawie inny wyrok. Gdyby linkowanie wymagało zgody autora, działanie całego internetu byłoby właściwie niemożliwe. Podstawowa usługa wyszukiwarki internetowej jest przecież oparta na linkach.

Sonda
Czy posiadacze praw autorskich nie są przewrażliwieni na punkcie linkowania?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Trzeba mieć na uwadze, że wydany wyrok dotyczył zwykłego linkowania, a współczesny internet stawia przed nami jeszcze inne problemy.

Przykładowo zamieszczanie filmów z YouTube można uznać za rodzaj linku, ale niektórzy posiadacze praw autorskich uważają, że "wyświetlenie filmu na stronie" jest osobnym naruszeniem, nawet jeśli właściciel strony nie wrzucił filmu na YouTube, a jedynie zamieścił pobrany z serwisu kod na swojej stronie. Nie można wykluczyć, że w przyszłości będziemy słyszeć o kolejnych istotnych wyrokach dotyczących jakichś form linkowania.

Czytaj: Obejście DRM w konsoli może być zgodne z prawem - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *