Można już zlokalizować dzwoniących na numer alarmowy 112

GazetaPrawna.pl 28-04-2011, 10:15

System informatyczny, który umożliwia natychmiastowe zlokalizowanie osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112 i inne numery ratunkowe, jest już gotowy - poinformowała w środę na konferencji Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska.

Chodzi o tzw. Platformę Lokalizacyjno-Informacyjną Centralnej Bazy Danych (PLI CBD). Za realizację projektu odpowiedzialny był UKE. Dzięki niemu skrócony zostanie czas reakcji służb powołanych do niesienia pomocy - policji, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej czy GOPR.

- System jest już gotowy, ale zacznie faktycznie działać w momencie, gdy podłączą się do niego odpowiednie służby ratunkowe. Dotychczas zrobiła to warszawska Straż Miejska. Czekamy na kolejne służby - szczególnie trzy podstawowe, policję, pogotowie i straż pożarną - powiedziała Streżyńska na konferencji.

Platforma może przyjąć do 15 tys. wywołań alarmowych w ciągu 1 minuty oraz do 40 mln wywołań w ciągu miesiąca.

Połączenia na numery alarmowe będą odbierane przez Centra Powiadomienia Ratunkowego (CPR) lub jednostki służb ratunkowych. W CPR lub jednostkach wyświetlany będzie numer telefonu abonenta wzywającego pomoc, a jednocześnie pochodzące z PLI CBD informacje o abonencie i położeniu geograficznym telefonu, z którego wzywana była pomoc.

System będzie jednocześnie centralną bazą numerów przeniesionych, do której dostęp będą mieli wszyscy operatorzy stacjonarni i komórkowi. Dzięki niemu czas przenoszenia numerów do innej sieci będzie krótszy, a sam proces niezawodny. Do tego potrzebna jest jednak zmiana Prawa telekomunikacyjnego. Łatwo będzie także dowiedzieć się, w jakiej sieci jest obecnie dany numer.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Można już zlokalizować dzwoniących na numer alarmowy 112

PAP

gazeta prawna

 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy