Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Możliwy wyciek danych klientów firmy Hyperion, z hasłami i numerami PESEL

08-11-2013, 07:32

W sieci pojawił się plik zawierający wrażliwe dane 400 tys. abonentów firmy Hyperion - donosi serwis Zaufana Trzecia Strona. Sama firma Hyperion nie potwierdziła jeszcze wycieku, ale jej abonenci powinni mieć się na baczności. Aktualizacja: Hyperion podjął kroki, by wyjaśnić sytuację.

Serwis Zaufana Trzecia Strona donosi, że otrzymał od swojego czytelnika link do pliku zawierającego prawdopodobnie dane abonentów firmy Hyperion.

Wyciekły adresy i numery PESEL/NIP?

Plik ma rozmiar 190 MB i ma zawierać dane ponad 400 tys. klientów Hyperiona. Wśród tych danych mają się znajdować informacje tak wrażliwe, jak nazwiska z numerami NIP/PESEL, adresy (świadczenia usługi i korespondencyjne), hasła, salda rozliczeń i inne wewnętrzne dane operatora. Szczegóły w tekście pt. Wyciek danych ponad 400 tysięcy abonentów firmy Hyperion.

Nie wiadomo, na ile aktualne są dane w opisanym pliku. Na stronie Hyperion nie ma w chwili pisania tego tekstu żadnego komunikatu o wycieku. Trzeba jednak odnotować, że elektroniczne biuro obsługi abonenta (eBOA) tego operatora jest w tej chwili niedostępne. To właśnie eBOA wydaje się prawdopodobnym źródłem wycieku. Komunikat na stronie głosi, że powodem przerwy jest "aktualizacja i przetwarzanie danych" w systemie Platforma eBOA. 

zrzut

Sonda
Czy obawiasz się, że możesz stać się ofiarą wycieku wrażliwych danych?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Co na to Hyperion?

Jak dotąd firma nie potwierdziła wycieku. Dziennik Internautów skierował w tej sprawie pytania do przedstawicieli Hyperionu. To samo zrobiły inne serwisy informacyjne, ale jak dotąd nie ma oficjalnego stanowiska.

Jeśli do wycieku faktycznie doszło, przerażająca jest nie tylko jego skala, ale i charakter udostępnionych danych. Hasła można zmienić, ale nasze nazwiska, numery PESEL/NIP oraz adresy zamieszkania to dane bardzo wrażliwe, które oszuści mogą wykorzystać m.in. do wyłudzania produktów i usług. Jeśli wyciek faktycznie miał miejsce, firma powinna czym prędzej poinformować o nim swoich klientów.

Aktualizacja

Tomasz Brzeziński, przedstawiciel grupy MNI (z którą Hyperion się połączył), przesłał do naszej redakcji następujące oświadczenie.

Panie Redaktorze,
zarząd Hyperion S.A. podjął kroki formalno-prawne, aby sprawę wyjaśnić. Spółka jest w stałym kontakcie z właściwymi instytucjami, m.in. Policją i GIODO.

Czytaj także: Adobe ofiarą ataku. Wyciekły dane 2,9 mln klientów i kod źródłowy


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *