Mozilla w ubiegłym roku postanowiła stworzyć system, który umożliwi urządzeniom przenośnym korzystanie z aplikacji webowych. Dziś Telefonica ogłosiła swoje wsparcie dla tej inicjatywy, co ma prowadzić do stworzenia urządzeń nowej klasy, w których internet stanie się podstawową platformą (tzw. Open Web Devices). To może być ciekawa konkurencja dla Androida i urządzeń Apple.
reklama
W ubiegłym roku Mozilla ruszyła z inicjatywą Boot to Gecko, w ramach której miał powstać "kompletny system operacyjny dla otwartej sieci". Idea jest podobna jak w przypadku Google Chrome OS. Lekki system operacyjny, okrojony niemal tylko do przeglądarki, ma umożliwiać jedynie korzystanie z aplikacji webowych. Mozilla chce jednak widzieć taki system na smartfonach i tabletach, nie tylko na netbookach.
Dziś Telefonica Digital i Mozilla ogłosiły, że będą współpracować nad udostępnieniem urządzeń z takim "webowym" systemem operacyjnym. Określono je mianem Open Web Devices (urządzenia otwartej sieci). Pierwsze urządzenia możemy zobaczyć jeszcze w tym roku. Powinny one mieć mniejsze osiągi niż smartfony, ale dzięki całkowitemu dostosowaniu do usług internetowych mogą oferować funkcje zbliżone do smartfonów. Oczywiście niższe osiągi techniczne to niższa cena.
Ekipa Telefoniki Digital będzie współpracować z Mozillą nad stworzeniem takiej architektury, która będzie bazować całkowicie na internecie, umożliwiając aplikacjom HTML5 dostęp do kluczowych API telefonu. Urządzenia nowej klasy będą zatem mogły dzwonić i wysyłać wiadomości. Aplikacje dla tych urządzeń będzie można tworzyć i uruchamiać tak samo, jak istniejące już aplikacje uruchamiane w przeglądarce na komputerze biurkowym. To duży atut. Wielu nowym rozwiązaniom na rynku urządzeń przenośnych brakuje ekosystemu. W tym przypadku on już istnieje.
Twórcom nowych urządzeń zależy na otwartości. Idea jest taka, aby nie wykorzystywać w architekturze urządzeń żadnych zastrzeżonych API. Nowe telefony mają być prawdziwie otwartymi urządzeniami sieciowymi.
Mozilla na swoim blogu wspomina także o wsparciu ze strony innego operatora - Deutsche Telekom. Jest to zrozumiałe - właśnie operatorom może szczególnie zależeć na wspieraniu takiej inicjatywy.
Istotną częścią rynku mobilnego jest rynek aplikacji, który w dużej mierze zależy od Androida i iOS. Jeśli operatorzy mają ugryźć więcej przychodów z tego rynku, muszą rozwijać własne, konkurencyjne rozwiązania albo... znaleźć alternatywne rozwiązanie otwarte. System stworzony na bazie rozwiązań Mozilli pozwoli dodatkowo zaatakować rynek aplikacji od strony urządzeń o niższej cenie.
Jest szansa na sukces na rynkach rozwijających się, ale nie tylko. W Dzienniku Internautów wspominaliśmy już, że skończyła się epoka płacenia za techniczne osiągnięcia urządzeń. Liczy się funkcjonalność i cena - najlepiej niska. Jeśli "smartfony dla mas" będą działać, to się sprzedadzą.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|