Mozilla i Telefonica stworzą smartfony dla mas?

27-02-2012, 13:01

Mozilla w ubiegłym roku postanowiła stworzyć system, który umożliwi urządzeniom przenośnym korzystanie z aplikacji webowych. Dziś Telefonica ogłosiła swoje wsparcie dla tej inicjatywy, co ma prowadzić do stworzenia urządzeń nowej klasy, w których internet stanie się podstawową platformą (tzw. Open Web Devices). To może być ciekawa konkurencja dla Androida i urządzeń Apple.

W ubiegłym roku Mozilla ruszyła z inicjatywą Boot to Gecko, w ramach której miał powstać "kompletny system operacyjny dla otwartej sieci". Idea jest podobna jak w przypadku Google Chrome OS. Lekki system operacyjny, okrojony niemal tylko do przeglądarki, ma umożliwiać jedynie korzystanie z aplikacji webowych. Mozilla chce jednak widzieć taki system na smartfonach i tabletach, nie tylko na netbookach. 

Dziś Telefonica Digital i Mozilla ogłosiły, że będą współpracować nad udostępnieniem urządzeń z takim "webowym" systemem operacyjnym. Określono je mianem Open Web Devices (urządzenia otwartej sieci). Pierwsze urządzenia możemy zobaczyć jeszcze w tym roku. Powinny one mieć mniejsze osiągi niż smartfony, ale dzięki całkowitemu dostosowaniu do usług internetowych mogą oferować funkcje zbliżone do smartfonów. Oczywiście niższe osiągi techniczne to niższa cena. 

Czytaj: Twórcy Firefoksa zrobią system operacyjny

Ekipa Telefoniki Digital będzie współpracować z Mozillą nad stworzeniem takiej architektury, która będzie bazować całkowicie na internecie, umożliwiając aplikacjom HTML5 dostęp do kluczowych API telefonu. Urządzenia nowej klasy będą zatem mogły dzwonić i wysyłać wiadomości. Aplikacje dla tych urządzeń będzie można tworzyć i uruchamiać tak samo, jak istniejące już aplikacje uruchamiane w przeglądarce na komputerze biurkowym. To duży atut. Wielu nowym rozwiązaniom na rynku urządzeń przenośnych brakuje ekosystemu. W tym przypadku on już istnieje.

Twórcom nowych urządzeń zależy na otwartości. Idea jest taka, aby nie wykorzystywać w architekturze urządzeń żadnych zastrzeżonych API. Nowe telefony mają być prawdziwie otwartymi urządzeniami sieciowymi.

Mozilla na swoim blogu wspomina także o wsparciu ze strony innego operatora - Deutsche Telekom. Jest to zrozumiałe - właśnie operatorom może szczególnie zależeć na wspieraniu takiej inicjatywy.

Istotną częścią rynku mobilnego jest rynek aplikacji, który w dużej mierze zależy od Androida i iOS. Jeśli operatorzy mają ugryźć więcej przychodów z tego rynku, muszą rozwijać własne, konkurencyjne rozwiązania albo... znaleźć alternatywne rozwiązanie otwarte. System stworzony na bazie rozwiązań Mozilli pozwoli dodatkowo zaatakować rynek aplikacji od strony urządzeń o niższej cenie.

Jest szansa na sukces na rynkach rozwijających się, ale nie tylko. W Dzienniku Internautów wspominaliśmy już, że skończyła się epoka płacenia za techniczne osiągnięcia urządzeń. Liczy się funkcjonalność i cena - najlepiej niska. Jeśli "smartfony dla mas" będą działać, to się sprzedadzą.

Czytaj: Mozilla zapowiada uruchomienie Apps Marketplace


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031