Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Mniej obciążeń dla przedsiębiorców od nowego roku

03-01-2012, 09:08

Zwiększenie dostępności ogólnych interpretacji podatkowych i zmniejszenie częstotliwości przekazywania RMUA - to niektóre z ułatwień dla przedsiębiorców, które weszły w życie 1 stycznia 2012 r. Rozwiązania te zawarto w II ustawie deregulacyjnej, która w październiku została podpisana przez Prezydenta.

robot sprzątający

reklama


Ministerstwo Gospodarki szacuje, że ułatwienia wprowadzane tzw. ustawą deregulacyjną bis mogą przynieść obywatelom i przedsiębiorcom 3 mld zł oszczędności. Mówiąc najogólniej, przedsiębiorcy zyskają większą stabilność prawną i będą w mniejszym stopniu obciążeni obowiązkami związanymi z różnymi dokumentami. Poniżej najważniejsze rozwiązania ustawy.

  1. Zwiększenie dostępności ogólnych interpretacji podatkowych - w przypadku istnienia niejednolitego stosowania przepisów przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej Minister Finansów będzie wydawał ogólną interpretację podatkową i będzie się to odbywać na wniosek każdego podatnika.
  2. Wydłużenie terminu na wykorzystanie zaległego urlopu przez pracowników - do tej pory zaległy urlop należało odebrać do 31 marca następnego roku, a teraz ten termin wydłuży się do 30 września.
  3. Zmniejszenie częstotliwości drukowania i przekazywania druków RMUA - informacje o zapłaconych składkach do ZUS i NFZ z imiennych raportów miesięcznych będą przekazywane raz na rok lub częściej na żądanie ubezpieczonego (tzn. druki RMUA mogą być przekazywane częściej niż raz na rok, nawet co miesiąc, ale ubezpieczony będzie musiał tego zażądać).
  4. Skrócenie przechowywania – z 10 do 5 lat – kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych ZUS.
  5. Skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS.
  6. Zniesienie obowiązku podwójnego publikowania ogłoszenia wynikającego z Kodeksu postępowania cywilnego - obecnie przyjęta przez sądy praktyka wskazuje, że każde ogłoszenie, które według Kpc powinno być zamieszczone w prasie, musi być jednocześnie opublikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Dzięki przyjętej poprawce strony i uczestnicy postępowania cywilnego nie będą już ponosić dodatkowych wydatków związanych z podwójną publikacją tego samego ogłoszenia.
  7. Zwolnienia i wyłączenia w zakresie podatku akcyzowego na węgiel i koks - z akcyzy zwolniono węgiel wykorzystywany przez gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej oraz określone przedsiębiorstwa wykorzystujące węgiel i koks w ramach prowadzonej działalności (m.in. elektrownie, elektrociepłownie, ciepłownie, przemysł hutniczy i metalurgiczny oraz zakłady energochłonne).
  8. Stosowanie procedur uproszczonych z zakresu prawa celnego do wyrobów akcyzowych - szersze stosowanie procedur uproszczonych ułatwi prowadzenie działalności importerom i eksporterom wyrobów akcyzowych.

W przyszłym roku (2013) wejdzie w życie zmiana dotycząca likwidacji Monitora Polskiego B. Przedsiębiorcy zwolnieni zostaną z kosztownego obowiązku publikacji sprawozdania finansowego w tym dzienniku.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *