MNI: 240 mln zł na inwestycje od BRE Banku i BZ WBK

09-12-2010, 13:34

Finansowania na 240 mln zł udzieliły BRE Bank i BZ WBK spółkom kontrolowanym przez  fundusz MNI. Pieniądze posłużą m.in. na zakup akcji i udziałów spółek. Celem MNI jest stworzenie silnego podmiotu świadczącego dla własnych klientów ponad 300 tys. usług.

Giełdowy fundusz MNI oraz kontrolowane przez niego spółki Hyperion i MNI Telecom uzgodniły z konsorcjum BRE Banku i Banku Zachodniego WBK warunki udzielenia kredytów o łącznej wartości 240 mln zł.

Banki wysoko oceniają nasz standing finansowy, jak i perspektywy dla naszej działalności w segmencie telekomunikacyjnym, dlatego udało się nam uzgodnić atrakcyjne warunki finansowania – mówi Jerzy Jóźkowiak, prezes funduszu MNI.

Wiadomo, że 165 mln zł zostanie przeznaczone na typowe cele inwestycyjne: zakup akcji i udziałów spółek, zorganizowanych części przedsiębiorstwa i rzeczowych aktywów trwałych. Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2017 r., przy czym kredyt obrotowy zostanie spłacony najpóźniej do 31 grudnia 2012 r.

Obecne zadłużenie grupy MNI S.A. nie przekracza 70 mln zł przy EBIDTA na poziomie 73,9 mln zł (na koniec września br.). Wskaźnik zadłużenia finansowego/EBIDTA wynosi więc zaledwie 0,9.

Nasze wskaźniki zadłużenia były na bardzo niskim poziomie, biorąc pod uwagę standardy rynkowe. Teraz wzrosną, ale do bardzo bezpiecznego poziomu. Osiągane przez nasz fundusz bardzo dobre wyniki finansowe dzięki konsekwentnie realizowanej strategii przez spółki parterowe są gwarancją, że pieniądze posłużą przyspieszeniu naszego rozwoju w segmencie telekomunikacyjnym - dodaje Jerzy Jóźkowiak.

>>> Czytaj: Właściciel UPC Polska przejmuje Aster

Fundusz MNI S.A. chce rozwijać działalność w segmencie telekomunikacyjnym w oparciu o notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółkę Hyperion S.A. Jest ona ogólnopolskim operatorem świadczącym usługi dostępu do sieci internet, usługi głosowe oraz telewizyjne i ma połączyć się z MNI Telecom S.A., ogólnopolską firmą telekomunikacyjną należącą w 100% do MNI S.A.

We wrześniu Hyperion S.A. zawarł wstępną umowę zakupu pośrednio 77,27% akcji Stream Communications Sp. z o.o. (siódmego co do wielkości operatora telewizji kablowej w Polsce) od funduszu Penta Investments za 92,5 mln zł. Hyperion S.A. przekazał już 9,25 mln zł zaliczki. Zakończenie transakcji zakupu Stream Communications planowane jest do 22 grudnia 2010 r. Hyperion S.A. ma już zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na transakcję.

Fundusz MNI S.A. w oparciu o aktywa Hyperion S.A. chce zbudować unikatowy model biznesowy, jakim jest stworzenie dostawcy n-usług. W tym celu katowicka spółka rozpoczęła procedurę połączenia z MNI Telecom S.A. Będzie to polegać na przejęciu całości majątku MNI Telecom S.A. w zamian za akcje własne Hyperion S.A. wydane funduszowi MNI S.A., zgodnie z trybem przewidzianym w art. 492 § 1 pkt. 1 Kodeksu Spółek Handlowych. Według zaproponowanego harmonogramu połączenie powinno zakończyć się w pierwszej połowie 2011 r. W jego wyniku powstanie silny podmiot świadczący dla własnych klientów dużo ponad 300 tys. usług.

W perspektywie średniookresowej – do końca 2013 r. – nowy powiększony Hyperion S.A. ma zwiększyć bazę kliencką do 380 tys., zarówno poprzez rozwój organiczny (dzięki rozszerzeniu zasięgu terytorialnego), jak i kolejne akwizycje. Zwiększeniu ma ulec tzw. wskaźnik multiplikacji usług (ich liczby na klienta) poprzez ich sprzedaż, jak i oferowanie pakietów w różnych konfiguracjach dopasowanych do oczekiwań zarówno obecnych, jak i nowych klientów.

>>> Czytaj: MNI Telecom konsoliduje rynek


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031