mLegitymacja (legitymacja mobilna) już w testach [aktualizacja]

27-10-2018, 00:24

Ponieważ smartfony należą do najrzadziej zapominanych przedmiotów, pojawia się coraz więcej pomysłów, by przenosić do nich nasze codzienne wyposażenie. Niedługo przyjdzie pora na legitymację szkolną i studencką - obecnie trwa pilotaż rozwiązania.

Uczniowie podstawówek z Siedlec, Halinowa i Żyrardowa wyposażeniu w smartfony Android wersji co najmniej 6.0 już testują mLegitymację - rozwiązanie Ministerstwa Cyfryzacji, które polega na tym, że posiadacz legitymacji może mieć w smartfonie jej legalną, uprawniającą do zniżek kopię. Na pomysł korzystania z mLegitymacji przez uczniów przystało Ministerstwo Edukacji Narodowej. 25 października rozpoczął się także pilotaż mLegitymacji studenckiej na Politechnice Wrocławskiej, wkrótce testy ruszą także na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Co będzie potrzebne, by korzystać z mLegitymacji

  • smartfon (na razie z systemem Android min. 6.0);
  • ważna legitymacja tradycyjna;
  • aplikacja mObywatel pobrana na telefon.

Pomysł Ministerstwa Cyfryzacji, by uczniowie szkół podstawowych mogli korzystać z mobilnej wersji legitymacji szkolnej, zyskał poparcie ministra edukacji narodowej. 20 października (dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw) w życie weszło zmienione rozporządzenie MEN o świadectwach, dyplomach państwowych i innych drukach szkolnych.

Bileciki do kontroli! Ale ja mam tylko telefon...

Mobilna wersja legitymacji szkolnej będzie uzupełnieniem legitymacji standardowej (papierowej lub plastikowej), ale jej nie zastąpi. Ważność mLegitymacji będzie taka, jak legitymacji tradycyjnej (przedłużenie dokumentu tradycyjnego będzie wymagało wydania nowej mLegitymacji). Jeśli legitymacja straci ważność - traci ją też mLegitymacja. Szkoła może też unieważnić mLegitymację w razie zgubienia albo uszkodzenia telefonu, na którym będzie przechowywana.

Co wyczytamy z mLegitymacji?

mLegitymacja zawiera wiek ucznia, termin ważności oraz dane dostępne na legitymacjach - imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji i datę jej wydania, status użytkownika (uczeń, student), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania oraz nazwę i adres szkoły.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy mLegitymacja stanie się powszechnie dostępna. Zanim jednak pojawi się w aparacie dziecka, warto porozmawiać z nim o zasadach bezpiecznego korzystania z telefonu - tak, by cenne dane zawarte w mLegitymacji nie wpadły w niepowołane ręce i nie zostały niewłaściwie wykorzystane...

Przeczytaj, co o mDokumentach piszemy w DI:

>> mDokumenty, czyli konkretnie co?

>>  Jak zacząć korzystanie z mDokumentów - przewodnik krok po kroku

>> Rząd daje zielone światło dla mDokumentów i jednego loginu - ustawa węzłowa, czyli podstawa prawna

>> Dowód osobisty przez komórkę, niekoniecznie przez smartfon - materiał archiwalny


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031