Czy Ministerstwo Finansów kradło dane z serwisu The Hendon Mob, zawierającego m.in. dane pokerzystów? Wydawca serwisu przedstawił takie oskarżenia na Twitterze. Sprawa najwyraźniej wymaga wyjaśnień.
Uwaga - ta sprawa ma swój dalszy ciąg (koniecznie przeczytaj aktualizację)
* * *
Wszyscy wiedzą, że nasza służba celna angażowała się ostatnio w ściganie internetowych hazardzistów. Co więcej, nie bardzo wiadomo skąd służba celna ma ich dane. Najwyraźniej nikt nie chce tego ujawniać, bo celnicy liczą na to, że hazardziści wystraszeni obławą sami zgłoszą się, by przeprosić (i oddać wygraną).
W tym kontekście bardzo ciekawa jest sprawa, która kilkanaście godzin temu została nagłośniona na Twitterze. Otóż Alexandre Dreyfus z firmy Mediarex oskarżył polskie Ministerstwo Finansów o "kradzież" danych z serwisu The Hendon Mob. Ten serwis jest bazą danych na temat pokera i zawiera informacje o graczach, rankingach, wydarzeniach itd. Oto wpis Dreyfusa z Twittera:
Należy w tym miejscu wyjaśnić, co oznacza "kradzież danych". Ministerstwo Finansów nie musiało przełamywać żadnych zabezpieczeń. Być może na dużą skalę pobierało dane z serwisu, a The Hendon Mob bardzo wyraźnie informuje na swojej stronie, że publikowane informacje są jego własnością.
Dreyfus poinformował też, że z powodu zastosowanych procedur bezpieczeństwa pobierane przez MF dane i tak są niedokładne lub fałszywe. Przedstawiciel Mediarex zapowiada, że jeśli te dane zostaną użyte do skarg, Ministerstwo Finansów zostanie pozwane.
Sprawa wygląda dość poważnie. Poprosiliśmy Ministerstwo Finansów o komentarz i czekamy na niego. Jak dotąd na Twitterze do tej sprawy odniósł się Jacek Kapica. Napisał: "Nic mi o tym nie wiadomo. Jestem na urlopie. Sądzę że to prowokacja. Jeżeli złamano prawo proszę do prokuratury".
Teoria o prowokacji wydaje się dość słaba. Alexandre Dreyfus twierdzi, że w ogóle nie zna polityki Jacka Kapicy i jest to wysoce prawdopodobne. Właściwie do czego miałby on prowokować polskie MF? Oczywiście poker kojarzy się z hazardem online, a działania służby celnej podległej ministerstwu finansów mogą ograniczyć liczbę graczy. Tylko czy przedsiębiorca taki jak Dreyfus naprawdę posunąłby się do takiego zagrania?
Inna rzecz, że w Polsce już wcześniej pojawiały się wątpliwości co do tego, jak zdobywane są dane internetowych hazardzistów. W tym kontekście informacje o pobieraniu danych z The Hendon Mob wydają się interesujące. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że ministerstwo finansów mogło pobierać dane w różnych celach, np. do jakichś wewnętrznych analiz.
Pozostaje czekać na wyjaśnienie sprawy przez Ministerstwo Finansów.
W serwisie AntyWeb opublikowano rozmowę z Dreyfusem, z której wynika, że serwery Thehendonmob.com były "crawlowane" przez bot pochodzący z MF.gov.pl najpierw pod koniec grudnia, a potem jeszcze kilkakrotnie mimo blokowania kolejnych adresów IP. W sumie pobrano 200 tys. profili graczy.
Wciąż czekamy na wyjaśnienia MF.
Ministerstwo Finansów skomentowało sprawę. Ciąg dalszy w tekście pt. Pobieranie danych pokerzystów z The Hendon Mob - ministerstwo "wyjaśnia", a my pytamy dalej
* * *
Droga służbo celna! Ten tekst nie ma na celu promowania hazardu. Ma on wyłącznie charakter informacyjny. Link do serwisu The Hendon Mob również ma charakter informacji istotnej dla sprawy. Mamy nadzieję, że nie zablokujecie naszej strony ani nie zechcecie nas ukarać za promowanie hazardu.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Jak poważne są luki na rządowych stronach? CERT nie podzieli się swoją opinią
|
|
|
|
|
|