Milk VR będzie jak YouTube dla filmów 360 stopni w rzeczywistości wirtualnej?

31-12-2014, 10:53

Usługa Milk VR ma dostarczać filmy z polem widzenia 360 stopni, które da się oglądać dzięki zestawowi Samsung Gear VR. Najwyraźniej koreański producent chce napędzić zapotrzebowanie na wirtualną rzeczywistość.

Jak informuje CNET, firma Samsung uruchomiła usługę Milk VR, która będzie dostarczać filmy z polem widzenia 360 stopni dla nielicznych jeszcze użytkowników Samsung Gear VR Innovator Edition. Przypomnijmy, że Gear VR to rozwiązanie do wirtualnej rzeczywistości i składa się z przystawki do smartfona zakładanej na głowę. Użytkownik patrzy na ekran smartfona przez specjalne soczewki, a przystawka ma własne sensory (m.in. akcelerometr i żyrometr). Oprogramowanie firmy Oculus ma zapewniać płynne śledzenie ruchu.

Galaxy Gear VR
Zdj. ze strony Samsung.com

YouTube dla wirtualnej rzeczywistości?

Samsung z pewnością chciałby, aby Milk VR stało się czymś w rodzaju YouTube'a dla wirtualnej rzeczywistości. Ta usługa ma również wytworzyć w ludziach przekonanie, że zestaw VR jednak do czegoś się przyda. Przy okazji Samsung może umocnić swoją pozycję jako dostawca treści, a nie tylko producent sprzętu. 

Oczywiście jest jeden problem - kręcenie filmów z widokiem 360 nie jest takie proste jak kręcenie zwykłych filmów. Samsung już wcześniej zadbał o pokonanie i tej trudności, przedstawiając Project Beyond, którego celem jest opracowanie kamery do filmów 360 stopni. Właściwie jest to zestaw 16 kamer HD zamkniętych w obudowie kojarzącej się z jakimś spodkiem kosmicznym. Co ważne, nie jest to koncepcja, ale naprawdę działające urządzenie. 

Wygląda na to, że Samsung chce się ustawić w pozycji istnego animatora ruchu VR. Przy takich próbach zawsze są trzy możliwości. Może się okazać, że zachwyt wirtualną rzeczywistością będzie tylko chwilowy, tak samo jak chwilowy był zachwyt konsumenckimi technologiami 3D na początku tej dekady. Może się też okazać, że Samsung naprawdę dokona przełomu. Trzecia opcja jest taka, że o wirtualnej rzeczywistości zapomnimy na jakiś czas, a potem ktoś inny niż Samsung dokona rewolucji, może nawet korzystając z pewnych osiągnięć Samsunga. Przyszły rok zapewne pokaże, czy naprawdę jesteśmy gotowi na mobilną i wszędobylską wirtualną rzeczywistość. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031