Miliarderzy cisną się do Polski. Czy Carlos Slim zainwestuje w Play?

27-08-2012, 17:33

W ubiegłym tygodniu na polskim rynku zadebiutowała Virgin Mobile kojarzona z brytyjskim miliarderem Richardem Bransonem. Do przejęcia dwóch polskich firm przymierza się też meksykański magnat telekomunikacyjny Carlos Slim - informuje "Puls Biznesu".

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Carlos Slim Helú, fot. Agência Brasil (CC BY 3.0)Carlos Slim Helú został w tym roku - po raz trzeci z rzędu - uznany za najbogatszego człowieka na świecie. Na liście miliarderów magazynu "Forbes" zdetronizował m.in. Billa Gatesa i Warrena Buffetta. Jego majątek szacuje się na 69 mld dolarów.

Dla porównania, wspomniany wcześniej Richard Branson, założyciel Virgin Group (w skład której wchodzi Virgin Mobile), uznawany jest za czwartą najbogatszą osobę w Wielkiej Brytanii - w 2011 r. "Forbes" wycenił jego majątek na 4,2 mld dolarów.

Slim swoją fortunę zawdzięcza przede wszystkim korporacji America Movil, która według doniesień "Pulsu Biznesu" ostrzy sobie zęby na wejście do Polski. Na celowniku potentata branży telekomunikacyjnej mają znajdować się Hawe i Play. Choć decyzja jeszcze nie zapadła, biznesowa układanka jest spójna, moment idealny, a o finansowanie meksykański biznesmen martwić się nie musi - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Pierwsza z wymienionych spółek jest notowana na warszawskiej giełdzie i dysponuje siecią szkieletową liczącą ponad 3300 km magistrali światłowodowej. "Puls Biznesu" podaje, że wśród inwestorów, którzy mogą być zainteresowani nabyciem akcji Hawe, znajdują się dwa fundusze private equity i dwóch globalnych inwestorów branżowych, w tym America Movil. Decyzja o wyborze inwestora strategicznego ma zapaść 18 września. Jak wynika z komunikatu spółki, podczas wyznaczonego na ten dzień zgromadzenia wspólników zostaną podjęte uchwały dotyczące nowej emisji akcji. Hawe chce w ten sposób pozyskać środki finansowe o wartości 350 mln złotych, które posłużą do przejęcia firmy TK Telekom.

Czytaj także: Carlos Slim inwestuje w telewizję internetową

Sieci komórkowej Play nikomu przedstawiać nie trzeba. Jej również przydadzą się środki na rozwój, ma ona bowiem szansę wygrać przetarg na częstotliwości z pasma 1800 MHz, ogłoszony w ubiegłym tygodniu przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Oferty można składać do 22 października. Według Magdaleny Gaj, która pełni funkcję prezesa UKE, przyznanie tych częstotliwości spółce P4 zwiększyłoby konkurencję na rynku - podaje PAP.

Sonda
Jak myślisz, czy Carlos Slim zainwestuje w którąś z polskich firm?
  • Zainwestuje w Hawe
  • Zainwestuje w Play
  • Zainwestuje w obie firmy
  • Nie zainwestuje w żadną
wyniki  komentarze

Jakie są szanse, że Carlos Slim zainwestuje w Play, na razie nie wiadomo - wysłaliśmy prośbę o skomentowanie rewelacji podawanych przez "Puls Biznesu" do rzecznika tej sieci.

Warto jednak zauważyć, że to nie pierwsza spółka telekomunikacyjna, której przejęciem ma interesować się America Movil. Podobne pogłoski krążyły ponad rok temu i dotyczyły Polkomtela, operatora sieci Plus, który ostatecznie został przejęty przez polskiego miliardera Zygmunta Solorza-Żaka. A skoro już podajemy, kto jakie miejsce zajmuje na liście najbogatszych, to i tu wspomnimy, że według tygodnika "Wprost" Solorz-Żak dysponuje majątkiem wartym 8,5 mld złotych, co daje mu drugie miejsce w rankingu polskich przedsiębiorców (po Janie Kulczyku).

Czytaj także: Czy Virgin Mobile podbije polski rynek? Porównujemy oferty na kartęSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.