Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

„Mieszkanie dla Młodych” a zakup nieruchomości z rynku wtórnego

17-08-2015, 12:58

Program „Mieszkanie dla Młodych” cieszy się dużą popularnością wśród osób zamierzających nabyć przysłowiowe cztery kąty. Ponieważ senat przyjął nowelizację ustawy o programie, już wkrótce zainteresowani będą mogli brać pod uwagę również oferty z rynku wtórnego.

Dotychczas deweloperzy zacierali ręce, bo zainteresowani zakupem mieszkania i otrzymaniem dopłaty z programu „Mieszkanie dla Młodych” musieli szukać ofert właśnie u nich. Po nowelizacji ustawy zainteresowani nabyciem nieruchomości będą mogli wybierać również wśród ofert dostępnych na rynku wtórnym. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo nowe osiedla nie zawsze są zlokalizowane w atrakcyjnych punktach miastach.

Nowelizacja ustawy nie dotyczy jednak tylko objęcia programem mieszkań z rynku wtórnego, lecz także zwiększenia dopłat, na jakie mogą liczyć osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości. Najwięcej zyskają rodziny wielodzietne, które otrzymają dodatkową pomoc finansową ze strony państwa.

Z myślą o mieszkańcach mniejszych miast

Dotychczas program „Mieszkanie dla Młodych” był tak skonstruowany, że zyskiwali wyłącznie ci, którzy zamierzali nabyć nieruchomość w dużym mieście. Wszystko dlatego, że większość deweloperów szerokim łukiem omija mniejsze miejscowości. Niepewność o kupców i rachunek ekonomiczny sprawiają, że deweloperom zdecydowanie bardziej opłaca się nabyć ziemię na obrzeżach wielkiego miasta.

Fakt, że już pod koniec wakacji osoby zainteresowane nabyciem mieszkania czy domu będą mogły przebierać wśród ofert z rynku wtórego jest szansą głównie dla tych mieszkańców mniejszych miejscowości. Nie można też zapomnieć, że takie rozwiązanie może przyczynić się do ożywienia rynku nieruchomości.

nieruchomość

Limity, czyli spełnić warunki ustawy

By móc skorzystać z dopłat i tym samym programu „Mieszkanie dla Młodych” osoby zainteresowane muszą spełnić szereg warunków, jakie znalazły się w ustawie. Największym problemem są limity cenowe. Wiele osób zwraca uwagę, że znalezienie mieszkania spełniającego wymogi pod tym względem w dużym mieście nie jest zadaniem łatwym.

Nowelizacja ustawy sprawiła, że nastąpi zróżnicowanie limitów cen kwalifikujących poszczególne nieruchomości do programu. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego ceny będą niższe niż w przypadku mieszkań czy domów pochodzących z rynku pierwotnego. Różnica cen między m kw. nieruchomości z rynku pierwotnego a m kw. nieruchomości z rynku wtórego jest spora – tylko w Krakowie mowa o ponad 900 zł.

Z myślą o rodzinach wielodzietnych

Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych” nie dotyczą wyłącznie otwarcia rynku na nieruchomości z rynku wtórnego i ustanowienia dla nich limitów cen, lecz także otwarcia na potrzeby rodzin wielodzietnych. Ci zyskają najwięcej, bo przewidziany zmiany mają umożliwić im zakup mieszkania i skorzystania z dopłat niezależnie od ich wieku i tego, czy posiadają oni już nieruchomość. Dodatkowo mogą oni liczyć na wyższe dopłaty – przy trójce dzieci dofinansowanie wynosi 30% ceny nabywanej nieruchomości.

Artykuł został opracowany na podstawie informacji zgromadzonych na stronie: www.mieszkaniedlamlodych.com.

 

 

Źródło: Publikacja opłacona

Komunikaty Firm

Jeśli chcesz, aby informacja Twojej firmy pojawiła się w DI pisz pod adres: kf@di24.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik










fot. Freepik