Microsoft usuwa z serwerów Internet Explorera
... przy czym chodzi wyłącznie o wersję dla MacOSa. "Odejście" MacIE miało miejsce 31 stycznia. Wcześniej, 31 grudnia ub.r., gigant z Redmond zaprzestał wsparcia technicznego dla tej wersji swojej przeglądarki.
reklama
- Tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia - komentuje Marek Piekielnik z wortalu MacNews - Program (MacIE - red.) nie był rozwijany już od lat, co było jednym z powodów opracowania przez Apple przeglądarki Safari. A dzięki ekspansji przeglądarek typu OpenSource (Mozilla, Firefox, Camino) oraz darmowej od jakiegoś czasu Opery użytkownicy Macintoshy nie mają absolutnie żadnych problemów z przeglądaniem treści internetowych, nawet tych z najnowszymi technologiami.
Dotychczasowym użytkownikom makowej wersji IE pracownicy Microsoftu doradzają właśnie wspomniane wyżej apple'owskie Safari.
- Przeglądarka ta bazuje na znanym z Linuksa silniku KHTML, używanym przez środowisko graficzne KDE i przeglądarkę Konqueror - mówi Piekielnik.
- Sam silnik Apple obudowało własnymi rozwiązaniami, dzięki czemu mamy możliwość korzystania z wielu unikalnych możliwości systemu Mac OS X, np. synchronizacji zakładek i haseł poprzez usługę .Mac, integracji z systemowym mechanizmem natychmiastowego wyszukiwania Spotlight lub słownikiem Dictionary (który podaje definicje wyrazów z Oksfordzkiego słownika języka angielskiego) - dodaje redaktor MacNews.pl - Samo Apple podkreśla zwłaszcza prędkość działania i uruchamiania się przeglądarki, która rzeczywiście jest imponująca.
Innym przykładem typowo macintoshowej przeglądarki jest Shiira, podobnie jak Safari korzystająca z silnika KHTML (a właściwie WebCore - bo taką nazwę nosi po modyfikacjach wprowadzonych przez Apple).
- Shiira posiada kilka udogodnień niespotykanych w Safari ale moim zdaniem jeżeli komuś nie odpowiada systemowa przeglądarka Safari, to polecam macintoshową wersję Firefoksa, która nie różni się absolutnie niczym od tej dla Windowsa - mówi Marek Piekielnik.
Oprócz przeglądarek pracujących na silniku WebCore (obok wymienionych wyżej wspomnieć można również o OmniWeb i SunriseBrowser) użytkownicy Macintoshy mogą wybierać również wśród geckowatych (SeaMonkey, Flock, Firefox, czy natywna Camino), a także przeglądarek opartych na własnych silnikach, jak Opera oraz iCab.
Obecnie - jak można wyliczyć z zestawień Ranking.pl (statystyki prowadzone na podstawie cookies) - MacIE nadal jest popularny wśród polskich użytkowników systemów z rodziny Mac OS. Pomiędzy 24 a 30 stycznia ilość użytkowników macintoshowego Internet Explorera wynosiła 32,97% (jeszcze pomiędzy 10 a 16 stycznia odsetek ten wynosił 37,15%).
Dla porównania Safari (jak również Shiira - obecnie te przeglądarki liczone są łącznie) wykazywała wtedy udział 27,60% wśród przeglądarek*, z których korzystają polscy użytkownicy Macintoshy (pomiędzy 10 a 16 stycznia było to 24,99%).
Popularność pozostałych przeglądarek (wszystkich razem) na MacOSie to odpowiednio 39,43% dla okresu 24-30 stycznia i 37,85% dla 10-16 stycznia.
Być może decyzja Microsoftu wpłynie na zmianę tego rozkładu popularności.
________
* - Wynik ten może być w pewnym stopniu zaniżony, gdyż Safari domyślnie ma wyłączoną obsługę cookies.