Microsoft Surface: nowa rodzina PC-tów dla Windowsa (wideo)

19-06-2012, 08:04

Nie tablet, nie e-czytnik, ale nowy rodzaj komputera osobistego przedstawił wczoraj Microsoft. Nosi on nazwę Surface, ale nie jest to urządzenie w kształcie stolika do kawy. Mówiąc najprościej, jest to tablet z podstawką i cienką klawiaturą, który umożliwia pracę w sposób podobny, jak na laptopie.

Wszyscy wiedzieli, że Microsoft miał pokazać coś wielkiego. Plotkowano o tablecie z Windowsem 8 oraz e-czytniku, ale firma z Redmond potrafiła nas zaskoczyć.

To, co pokazano, to urządzenie o nazwie Surface. Microsoft prezentował urządzenie o takiej samej nazwie już w roku 2007, ale wówczas był to pierwszy multidotykowy komputer w kształcie stolika do kawy. Nowy Surface nie ma z tym monstrum wiele wspólnego. Czym zatem jest? To chyba najlepiej wyjaśnia obrazek poniżej.

MS Surface - obrazek

Mamy zatem tablet ze specjalną podstawką oraz cienką klawiaturą, która pełni jednocześnie rolę pokrywy. Dzięki temu można pracować jak na laptopie. Microsoft przewiduje wydanie dwóch wersji tego urządzenia, jedną z Windowsem RT, drugą z Windowsem Pro. Będą też wersje z różnymi kolorami pokryw-klawiatur.

Surface z Windowsem RT będzie wyposażony w ekran 10-cali, będzie ważył 676 g, a grubość obudowy wyniesie 9.3 mm. To urządzenie będzie miało oczywiście procesor ARM oraz od 32 do 64 GB pamięci. Komunikacja z innymi urządzeniami będzie możliwa przez microSD, USB 2.0, Micro HD oraz antenę Video2x2 MIMO.

Surface - widok z tyłu
fot. - Surface - widok z tyłu

Surface z Windowsem Pro będzie miał ekran podobnej wielkości, ale obudowa będzie grubsza (13,5 mm), a dostępne opcje pamięci to 64 oraz 128 GB. W trakcie imprezy w Los Angeles Microsoft zaprezentował także urządzenie z Windowsem Pro i rysikiem.

Nie powiedziano nic o cenach tych komputerów, ale Microsoft zapewniał, że będą one "porównywalne i konkurencyjne" z innymi tabletami ARM oraz ultracienkimi komputerami. Wiadomo też, że najpierw dostępna będzie wersja dla ARM, a dopiero trzy miesiące później ukaże się urządzenie z Windows Pro.

Microsoft nie podał wszystkich szczegółów technicznych, np. prędkości procesora, ale firma najwyraźniej zrozumiała, że jej urządzenie nie będzie oceniane w kategoriach sprzętu. Dziś tablety i nowe komputery ocenia się jak sztukę, jak coś, co może nam odpowiadać lub nie. O wiele ważniejsza będzie faktyczna użyteczność, responsywność i ten nieokreślony, acz ważny czynnik znany jako cool factor.

Czytaj: Microsoft znów pokaże swój tablet. Tradycja żyje!

Sonda
Podoba Ci się Surface?
  • tak
  • nie
  • ocenię, gdy dostanę to do rąk
wyniki  komentarze

Warto zauważyć, że Microsoft wciąż nie wyłamał się z tradycji kontynuowanej od roku 2001. Firma znów zaprezentowała urządzenie dotykowe, które nie jest tylko lekko zmodyfikowaną wersją czegoś, co już znamy (tak właśnie postępuje Apple). Microsoft chce być nowatorski, a próba przyzwyczajania ludzi do rysików to już coś w rodzaju obsesji. Trzeba jednak przyznać, że rozstrzał pomiędzy Surface a znanymi dzisiaj urządzeniami nie jest tak duży, jak pomiędzy komputerami z 2001 roku i tym tabletem, który Microsoft zaprezentował 11 lat temu. Można więc powiedzieć, że firma z Redmond schodzi na ziemię.

Poniżej film, który w charakterystycznie mistyczny sposób przedstawia nowe urządzenie. Więcej informacji można znaleźć na stronie Surface.

Czytaj: Xbox 720: Okulary 3D, lepszy Kinect i niesamowita wydajność


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031