Microsoft składa życzenia Linuksowi (wideo)

18-08-2011, 11:30

Animacja Microsoftu przekonująca o pokojowym nastawieniu do Linuksa została zaprezentowana na konferencji LinuxCon. Filmik ma charakter urodzinowych życzeń z Redmond. Na tegorocznym LinuxConie oficjalnie obchodzone jest 20-lecie Linuksa.

O jubileuszu Linuksa Dziennik Internautów pisał już w kwietniu br. Wspominaliśmy o tym, że otwarty system stworzony początkowo w ramach hobby jest czymś więcej niż darmowym zamiennikiem dla innych rozwiązań. Linux to cała rodzina systemów operacyjnych, które znajdziemy w komputerach osobistych, na serwerach, w routerach, a nawet w odtwarzaczach DVD.

Linux jest również częścią gospodarki. Sam system jest darmowy, ale na świadczeniu związanych z nim usług można zarobić, co dowiodły m.in. firmy Red Hat i Novell. To dzięki Linuksowi mógł powstać Android - jeden z systemów napędzających "mobilną rewolucję" i rynek smartfonów.

>>> Czytaj: Microsoft pracuje nad sklepem z aplikacjami dla Windows 8

20-lecie systemu jest oficjalnie celebrowane na konferencji LinuxCon w Vancouver, która rozpoczęła się wczoraj i będzie trwać do jutra. Jedną z zaprezentowanych na konferencji ciekawostek był film, który z okazji urodzin Linuksa przygotowała firma Microsoft (zamieszczamy go pod tekstem).

Na filmie widzimy pingwina rzucającego kamieniem w logo Windowsa. Jest też straszenie pingwina w Halloween, co jest nawiązaniem do tzw. Dokumentów Halloween. Ostatecznie jednak film sugeruje, że pomiędzy Microsoftem i Linuksem może być zgoda, a zdanie "Microsoft vs Linux" jest zamieniane na "Microsoft and Linux".

Film na konferencji LinuxCon zaprezentował szef Linux Foundation Jim Zemlin, który poruszył temat relacji Microsoft-Linux (zob. Ars Technica, Microsoft wishes Linux a happy 20th birthday).

Zemlin przyznał, że Microsoft angażuje się w rozwój Linuksa, dostarczając kod, który ułatwia uruchamianie otwartego systemu poprzez oprogramowanie Hyper-V. Firma współpracuje też z organizacjami takimi, jak Apache Software Foundation. Z drugiej strony Microsoft wciąż potrafi wykorzystywać swoje patenty przeciwko dostawcom Linuksa. Trudno nazywać to zdrową rywalizacją. Nie raz zdarzało się, że Microsoft deklarował przyjaźń wobec twórców open source, po czym psuł dobre wrażenie, prowadząc "kampanie informacyjne" dotyczące otwartych produktów 

Wydaje się, że podejście Microsoftu do Linuksa nie jest spójne. Być może nie jest ono w ogóle kontrolowane czy ustanowione. Trzeba jednak przyznać, że urodzinowy film od Microsoftu jest inspirujący. Przecież tak naprawdę Microsoft i Linux funkcjonują obok siebie od lat.

>>> Czytaj: Nowa bańka patentowa - InterDigital i Kodak wchodzą do gry


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930