Microsoft "poszukiwaczem" na rynku mobilnym

05-03-2010, 13:52

Wyjątkowo innowacyjna jest firma z Redmond na rynku urządzeń przenośnych. Jeszcze nie pojawił się Windows Phone 7 Series, a już są przecieki o innej, nowej platformie. Albo jest to nerwowe poszukiwanie sukcesu, albo trudna do zrozumienia strategia. Nastawienie Microsoftu na mobilne nowości objawia się także w odmiennym podejściu do platform konkurencyjnych i uczestniczeniu w wyścigu o przełomowe, mobilne wynalazki.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Przedstawiciele Microsoftu od pewnego czasu mówią o "strategii trzech ekranów". Chodzi o ekrany domowych komputerów, telewizorów oraz urządzeń przenośnych. W ostatnim czasie Microsoft wydaje się bardzo aktywny, jeśli chodzi o plany wobec tych najmniejszych ekranów.

Od Microsoftu dla Androida

Na rynku komputerów Microsoft udostępnia aplikacje głównie dla swojego systemu, czasem także dla Maków. Trudno sobie jednak wyobrazić, aby gigant wydał program dla konkurującego z nim systemu otwartego, takiego jak Linux. Jeśli chodzi o rynek mobilny, to Microsoft wydawał już aplikacje dla iPhone'a (co też było zaskoczeniem), ale dodatkowo wydał aplikacje dla Androida.

Wspomniana aplikacja to Tag - służy do odczytywania kodów kreskowych. O dostępności aplikacji dla Androida da się poczytać na blogu Microsoft Tag. Zdaniem Benjamina Gautheya z Microsoftu istotne jest udostępnienie tej wersji aplikacji, gdyż wzrasta zapotrzebowanie na mobilne odczytywanie kodów kreskowych. Godne uwagi jest jednak to, że nad podobnymi aplikacjami pracują inne firmy (w tym Google). To nie przeszkodziło Microsoftowi w przygotowaniu pierwszej aplikacji dla otwartego, mobilnego systemu, w dodatku rozwijanego przez ważnego rynkowego rywala.

>>> Czytaj: Świetlana przyszłość przed Androidem?

Eksperymenty

Mobilne poczynania Microsoftu obejmują także eksperymenty. Na imprezie TechFest 2010 badacze z Microsoft Research Asia zaprezentowali telefon tłumaczący w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie łączy w sobie technologię rozpoznawania mowy, tłumaczenie maszynowe oraz konwersję tekstu na mowę.

Rozwiązanie na technologiach Microsoftu o nazwie Translating! Telephone opiera się na wykorzystaniu VoIP. Słowa mówiącego są przetwarzane na tekst, który jest tłumaczony. Następnie tekst przetłumaczony przetwarzany jest na tekst mówiony za pomocą syntezatora mowy. Rozmówcy otrzymują nie tylko mówiony tekst, ale także transkrypcję, co pozwala na łatwiejsze orientowanie się w przekazie.

Przedstawiciele Microsoftu przyznają, że przygotowanie dobrej transkrypcji pozwala na uzyskanie najlepszego przekazu głosowego. Więcej o rozwiązaniu można poczytać na stronie Microsoftu poświęconej TechFest 2010.

Tutaj również przychodzą na myśl skojarzenia z Google. Ta firma zaprezentowała już rozwiązanie mobilne, które może pomóc w tłumaczeniu tekstu.

>>> Czytaj: Google pokazało tłumacza w telefonie

Sekretne nowości

Poza tym wszystkim Microsoft ma jeszcze swoje sekrety. W prasie pojawiły się informacje na temat nowych telefonów tworzonych w ramach projektu o nazwie Project Pink. Chodzi o urządzenia o nazwach Pure i Turtle (to nazwy kodowe, które mogą się zmienić)

Informacje o tych urządzeniach podaje m.in. Gizmodo powołujący się na własne źródła. Według niego nowe telefony mają mieć oprogramowanie zbliżone do Windows Phone 7, ale jednak inne (to chyba najciekawsza wiadomość). Prawdopodobnie będą bazować na Windows CE. Mogą być dostarczane przy współpracy z Verizonem (zob. John Herrman, First Shots and Specs of Microsoft's Secret Project Pink Phone).

W telefonach tworzonych w ramach Project Pink ciekawe jest to, że wydają się po części spokrewnione z Windows Phone 7, a po części nawiązują do Zune. Robią wrażenie odchudzonych smartfonów. Ani Gizmodo, ani jego zaufane źródła nie odpowiadają na pytanie najważniejsze – po co komu takie urządzenia? Czym zachwycą one potencjalnych nabywców?

>>> Czytaj: Microsoft pokazał Windows Phone 7 Series (wideo)

Choć nie znamy odpowiedzi na te pytania, to na podstawie przecieków możemy stwierdzić jedno - Microsoft na rynku mobilnym jest wyjątkowo nastawiony na poszukiwanie. Niedawno był Windows Mobile 6.5, a już firma z Redmond prezentuje "całkowicie nowy" Windows Phone 7 Series. Ta nowa platforma nie weszła jeszcze na rynek, a już są informacje o kolejnej. Czy takie "nowościowe" podejście będzie lepsze niż konsekwentne rozwijanie jednego produktu?


Następny artykuł » zamknij

Na Dzień Kobiet buty z USA?


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.