Microsoft pomaga w tłumaczeniu Wikipedii

21-10-2010, 09:53

WikiBhasha to aplikacja z centrum badań Microsoftu, która tłumaczy automatycznie teksty z Wikipedii i pozwala ludziom nanosić poprawki w tłumaczeniu. Może to przyśpieszyć rozwój Wikipedii w ponad 30 językach i przy okazji będzie wkładem w rozwój technologii tłumaczących.

Aplikacja WikiBhasha, poprzednio znana jako WikiBABEL, została udostępniona na początku tygodnia jako skryptozakładka (bookmarklet) i rozszerzenie projektu MediaWiki.

WikiBhasha pobiera tekst ze wskazanej przez użytkownika strony Wikipedii i wyświetla obok maszynowe tłumaczenie. Użytkownik może edytować tłumaczenie, dodać do niego treści lub usunąć je. Następnie można zobaczyć podgląd swojej pracy i opublikować ją na Wikipedii w innym języku.

>>> Czytaj: Polska Wikipedia: 9 zmian na 9 urodziny

Tłumaczenie tekstów to dobry sposób, aby zwiększyć liczbę artykułów w internetowej encyklopedii. Dziś największą kolekcją tekstów szczyci się angielska Wikipedia (ponad 3 mln artykułów), ale wersje w innych językach bardzo od niej odstają. Przykładowo Wikipedia w języku hindi ma tylko ponad 55 tys. artykułów. Tłumaczenie maszynowe może szybko to zmienić, ale nadal potrzebny jest przegląd tłumaczeń przez ludzi.

WikiBhasha została stworzona przez badacza Microsoftu A. Kumarana, ale wystarał się on o to, aby udostępniono klienta na zasadach open source. Kod jest dostępny na stronie MediaWiki i można z niego korzystać na zasadach Apache License 2.0. Nie jest więc wykluczone wprowadzenie WikiBhasha do innych projektów MediaWiki.

Badacze Microsoftu również skorzystają na udostępnieniu WikiBhasha. Im więcej powstanie dobrych tłumaczeń z poprawkami, tym więcej będzie materiału, który pozwoli na ulepszenie technologii tłumaczenia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie WikiBhasha.

>>> Czytaj: Google pokazało tłumacza w telefonie


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031