(akt.) Microsoft Polska zamienił czarnoskórego w białego

26-08-2009, 12:07

Na stronie Microsoft Polska pojawiło się promocyjne zdjęcie, które od podobnego zdjęcia na stronie amerykańskiej różniło się jednym szczegółem – mężczyznę rasy czarnej zamieniono na mężczyznę rasy białej. Wiadomość o tej podmiance szybko rozniosła się po sieci. Microsoft Polska zapewnia, że nie chodziło o dyskryminację rasową.

Zazwyczaj na materiałach promocyjnych Microsoftu znajduje się choć jedna osoba rasy czarnej. Od międzynarodowego koncernu, takiego jak Microsoft, wymaga się tego rodzaju poprawności politycznej. Sam brak czarnoskórego wydaje się błędem, a co dopiero mówić o sytuacji, kiedy czarnoskórego zamienia się na białego?

Microsoft właśnie coś takiego zrobił. Na amerykańskiej stronie koncernu znalazło się zdjęcie, na którym widać była białą kobietę, czarnoskórego mężczyznę i Azjatę. Internauci zauważyli, że to samo zdjęcie na stronie Microsoft Polska zostało zmodyfikowane – na miejscu głowy czarnoskórego pojawiła się głowa białego. Ręki modela z oryginalnego zdjęcia nie wybielono, więc bez problemu można się zorientować w tym co wycięto, a co wklejono.

Informacja o wpadce szybko rozniosła się po sieci dzięki Wykop.pl, Twitterowi i innym serwisom. Wspomniało o niej wiele serwisów informacyjnych w tym CNET, TechCrunch i Engadget. Ciekawe uzupełnienie można znaleźć na blogu Antyweb.pl, na którym Grzegorz Marczak zaprezentował zabawne wariacje na temat przerobionego obrazka.

Znajdź 1 szczegół różniący obrazki
fot. - Znajdź 1 szczegół różniący obrazki

W chwili obecnej na stronie Microsoft Polska znajduje się zdjęcie bez modyfikacji. Zagraniczni przedstawiciele Microsoft już przeprosili, ale wciąż czekamy na komentarz przedstawicieli Microsoft Polska.

Prawdopodobnie zmiana głów nie ma wiele wspólnego z rasizmem. Przekaz reklamowy miał być adresowany do Polaków, a zdecydowana większość mieszkańców naszego kraju to osoby rasy białej. Człowiek na zdjęciu, którego wizerunek zmodyfikowano, miał przedstawiać potencjalnego klienta. Błąd Microsoftu polegał na złym podejściu do modyfikacji. Należało po prostu wkleić białego pomiędzy czarnoskórego i Azjatę ;-). 

AKTUALIZACJA

Przedstawiciele Microsoft Polska przekazali Dziennikowi Internautów komunikat w tej sprawie. Zapewnili, że modyfikacja zdjęcia nie wynikała z zamiaru dyskryminowania kogokolwiek. Jej opublikowanie było wynikiem błędu.

- W nawiązaniu do publikacji poświęconych jednej z fotografii wykorzystywanych w serwisie internetowym firmy Microsoft pragniemy poinformować, że spośród kilku koncepcji zilustrowania informacji ostatecznie została opublikowana ta niewłaściwa. Stosowane obecnie procedury autoryzacji ilustracji gwarantują, że podobne przypadki nie powtórzą się w przyszłości - stwierdzili przedstawiciele Microsoft Polska.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wpadkitag rasizmtag Photoshoptag Microsoft Polskatag Microsoft
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031