Windows 8 będzie naprawdę odmienny od poprzednich Windowsów. Jego interfejs będzie zorientowany na urządzenia dotykowe, a pasek zadań i menu start zastąpią "płytki" podobne do tych z Windows Phone 7. Microsoft pokazał nowy system wczoraj, na konferencji D9 w Rancho Palos Verdes.
O Windowsie 8 trochę już mówiono. Oficjalnie wiadomo, że ma on działać na urządzeniach z procesorami ARM, więc będzie to system także dla tabletów. Mówiono też, że Windows 8 ma być wzorowany na rozwiązaniach Apple i może wprowadzać do systemu wstążkę podobną do tej w Office. Ostatnio Steve Ballmer chyba niechcący potwierdził, że system ukaże się na rynku w 2012 r.
Świat ujrzał Windowsa 8 wczoraj. Już wiadomo, że nazwa kodowa tego systemu to rzeczywiście Windows 8. Ujawniła się również wizja Microsoftu, według której pojęcie "Windows PC" ma być rozszerzone na różne urządzenia, z ekranami o różnej wielkości, z klawiaturą i myszą lub bez nich.
Interfejs nowego systemu widzimy na obrazku obok. Wbrew wcześniejszym plotkom nie przypomina to rozwiązań Apple, ale można mieć skojarzenie z Windows Phone 7, czyli mobilnym systemem Microsoftu. To dobre skojarzenie. Zamiast paska adresu i tradycyjnego menu mamy ekran startowy z "płytkami" dającymi dostęp do konkretnych aplikacji.
Płytki są "żywe", czyli wyświetlają dynamicznie aktualizowane informacje z aplikacji (np. fotografie znajomych, pogodę itd.). Na prezentowanym zrzucie widzimy też skrót do IE oraz sklepu z aplikacjami (Store).
Na filmie pod tekstem można zobaczyć, jak wygląda taki interfejs w akcji. Szczególnie ciekawa jest praca z wieloma uruchomionymi programami. W Windowsie 8 można wygodnie przydzielić ilość miejsca na ekranie, jaką ma zajmować dana aplikacja.
Microsoft zachwala to, że aplikacje internetowe będą miały dostęp do pełnej mocy urządzenia, a przeglądanie internetu będzie wygodniejsze dzięki interfejsowi w pełni dostosowanemu do technologii dotykowych. Oczywiście użytkownicy nadal będą mogli korzystać z myszy, ale interfejs jest wyraźnie zorientowany na dotyk.
Microsoft zapewnił również, że nowy Windows będzie w pełni kompatybilny z poprzednim, tzn. będzie wspierał standardowe aplikacje Windowsa i dotychczas wspierane urządzenia peryferyjne. Na konferencji była też mowa o tworzeniu aplikacji dla nowego systemu, co może się odbywać z użyciem HTML5 i JavaScript. Więcej informacji dla deweloperów Microsoft ma ujawnić we wrześniu.
Można powiedzieć, że Microsoft poszedł za trendem wyznaczanym przez rynek. Apple ma upodobnić Mac OS X do mobilnego systemu iOS. Nawet Ubuntu upodobniło się do systemów mobilnych dzięki interfejsowi Unity.
Pytanie tylko, czy to naprawdę dobry krok w przypadku komputerów biurkowych? Tablety i smartfony często pełnią rolę zaawansowanych odtwarzaczy, czytników gazet oraz urządzeń do grania. Komputery biurkowe i laptopy częściej służą do uruchamiania bardziej złożonych narzędzi, jak rozbudowane pakiety biurowe, specyficzne narzędzia programistyczne, naukowe, graficzne, muzyczne itd. Wiele osób wątpi w to, czy interfejsy zaczerpnięte z urządzeń mobilnych nadają się do takich zadań.
Ostatecznie wszystko zweryfikuje rynek. Film przedstawiający Windows 8 zamieszczamy poniżej.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|