Microsoft ostrzega przed podróbkami
W ostatnich miesiącach pojawiły się fałszywe produkty Microsoftu, do złudzenia przypominające oryginalne wersje. Producent radzi co zrobić, aby nieświadomie nie kupić tego typu oprogramowania.
Jak informuje Microsoft, wśród fałszywych produktów są m.in. systemy operacyjne Windows XP w wersji OEM (przeznaczone do sprzedaży z nowymi komputerami PC), w tym pakiety dedykowane dla konkretnych marek komputerów. Ponadto pojawiły się podróbki Microsoft Office oraz systemów operacyjnych Windows 98 SE.
Podróbki są trudne do odróżnienia od oryginalnego oprogramowania Microsoft, a na największe ryzyko ich zakupu narażone są osoby kupujące oprogramowanie za pośrednictwem aukcji internetowych.
Co ważne, usługa identyfikacji produktu nie obejmuje systemów operacyjnych dedykowanych dla określonych producentów komputerów, np. Dell , Fujitsu Siemens, Optimus.
Warto pamiętać, że oryginalne pakiety z systemami dedykowanymi dla określonych marek komputerów zazwyczaj zawierają trzy elementy: CD-ROM, Certyfikat Autentyczności (COA) oraz Instrukcję Użytkownika. Informacja o przypisaniu oprogramowania do poszczególnych marek sprzętu komputerowego powinna znajdować się na każdym z nich.
Dodatkowo, dedykowane systemy nie mogą być uruchamiane na innych komputerach i po zainstalowaniu na nich nie działają. Certyfikat Autentyczności powinien być przyklejony do Instrukcji Użytkownika. Jeżeli znajduje się on na kawałku folii lub papieru, może to świadczyć o jego powtórnym użyciu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach Microsoftu.
Należy pamiętać również, że klucz produktu widniejący na Certyfikacie może być użyty do instalacji systemu operacyjnego wyłącznie na jednym komputerze. Powtórne użycie tego samego klucza spowoduje zablokowanie możliwości korzystania z programu "Dodatki do Oryginalnego Systemu Windows" (Windows Genuine Advantage).
Według Microsoftu najlepszą receptą na uniknięcie problemów jest zakup oprogramowania u rekomendowanych partnerów Microsoftu, których adresy dostępne są na stronach Microsoftu (dla użytkowników biznesowych) oraz na stronie LegalnyWindows.pl (dla użytkowników domowych).