Megapanel: Najpopularniejsze witryny tematyczne - maj 2009

29-07-2009, 11:48

Od maja 2009 roku w zestawieniu kategorii tematycznych Megapanelu wzrosła liczba rankingów z 13 do 19. Wśród nowych kategorii pojawiły się zestawienia serwisów e-commerce, erotycznych, firmowych, hostingowych, instytucji publicznych oraz wyszukiwarek i katalogów.  Rankingi tworzone z wykorzystaniem drzewka tematyczno-funkcjonalnego służą mediaplanerom do określenia potencjału reklamowego grupy serwisów.

BIZNES, FINANSE, PRAWO

Megapanel: Biznes, Finanse, Prawo - maj 2009
fot. - Megapanel: Biznes, Finanse, Prawo - maj 2009
Wszystkie serwisy i grupy witryn w tej kategorii zyskały realnych użytkowników w maju 2009 w porównaniu do kwietnia br. W pierwszej trójce nie utrzymały się serwisy biznesowe Grupy Bankier.pl, które musiały ustąpić miejsca serwisom biznesowym Wirtualnej Polski. Wysoki skok real users odnotował w maju serwis nf.pl, który z liczbą 515 tys. RU i zasięgiem 3,1% przeskoczył na 10. pozycję z 15. w kwietniu br.
Miło nam poinformować, że na 13. miejscu tego zestawienia pojawił się Dziennik Internautów. Nowym serwisem w tym zestawieniu jest także mybank.pl, który uplasował się na 20 pozycji tworząc próg wejścia do tej kategorii na poziomie 254 tys. RU.

BUDOWNICTWO I NIERUCHOMOŚCI

Megapanel: Budownictwo i nieruchomości - maj 2009
fot. - Megapanel: Budownictwo i nieruchomości - maj 2009
Zmiana na pozycji lidera w tej kategorii. Grupa Murator - Budownictwo z liczbą 1,9 mln RU oraz zasięgiem 8,35% wyprzedziła serwisy poświęcone budownictwu i nieruchomościom Grupy Gazeta.pl. Na pozostałych miejscach nastąpiły niewielkie roszady, ale wszystkie serwisy odnotowały wzrosty liczby realnych użytkowników.

 E-COMMERCE

Megapanel: E-COMMERCE - maj 2009
fot. - Megapanel: E-COMMERCE - maj 2009
To nowa kategoria, w której znajdziemy serwisy aukcyjne oraz sklepy internetowe. Nietrudno zgadnąć, że pierwsze miejsce piastuje Grupa Allegro z ponad 10 mln RU oraz 61,38% zasięgiem. Ranking ten pokazuje również, że dużą popularnością cieszą się wśród polskich internautów porównywarki, które liczebnie zdominowały ten ranking zajmując drugą, trzecią, jedenastą, dwunastą i dwudziestą pozycję. Konkurenci Allegro - Grupa eBay oraz Swistak.pl dopiero na odpowiednio 6. i 7. miejscu. Całkiem wysoko, bo na 8. pozycji znalazł się serwis katalogu wysyłkowego bonprix.pl, wyprzedzając internetowe sklepy z ofertą multimedialną - merlin.pl i empik.pl.

 EDUKACJA

Megapanel: EDUKACJA - maj 2009
fot. - Megapanel: EDUKACJA - maj 2009
Wśród serwisów edukacyjnych czołówka bez zmian. Natomiast na 4. miejsce wskoczyły serwisy z Grupy Google - Edukacja. Co ciekawe, na 20. pozycji znalazł się serwis iq-test.pl z 527 tys. RU, który umożliwia odpłatne przetestowanie swoich zdolności w rozwiązywaniu różnych zadań.

 EROTYKA

Megapanel: EROTYKA - maj 2009
fot. - Megapanel: EROTYKA - maj 2009
Teraz dzieci poniżej 16 roku życia powinny zamknąć oczy i przewinąć do kolejnego zestawienia :) Ranking stron erotycznych to kolejna nowość w zestawieniu tematycznych witryn Megapanelu. Pierwsze miejsce zajęła witryna z filmikami - Redtube z zasięgiem 9,54%, a tuż za nią uplasował się serwis do poszukiwania amatorów gorących randek - Adultfriendfinder (6,88%). Z portalowych pozycji dla dorosłych - Erotyka Wirtualnej Polski dopiero na 5. pozycji z zasięgiem 4,91%.

 FIRMOWE

Megapanel: FIRMOWE - maj 2009
fot. - Megapanel: FIRMOWE - maj 2009
Serwisy firmowe to następny z nowych rankingów w Megapanelu. Bezapelacyjnie najpopularniejsze są w naszym kraju serwisy Microsoftu - 5,99 mln RU i zasięg 35,96%. Znacznie mniejszy zasięg mają serwisy z Grupy Mozilla - 20,36% z liczbą 3,39 mln RU. Wśród firm telekomunikacyjnych najwięcej użytkowników w maju miały serwisy z Grupy Orange - 3. miejsce z 16,62% zasięgu, do których nie wliczono domeny TP.pl, która uplasowała się na 10. miejscu. Najpopularniejszym bankiem był wśród internautów PKO BP (4. pozycja) - serwisy z tej Grupy odwiedziło w maju 2,7 RU, podczas gdy Grupa mBank musiała zadowolić się 13. pozycją z 8,84% zasięgu.

 HOSTING

Megapanel: HOSTING - maj 2009
fot. - Megapanel: HOSTING - maj 2009
Kolejnym ciekawym zestawieniem, szczególnie dla branży IT jest ranking serwisów hostingowych. Przodują hostingi oferowane przez portale Interia (1. miejsce z zasięgiem 16,21%) oraz Onet.pl - 15,98%. Tuż za nimi, na 3. pozycji znalazły się witryny z home.pl (13,81%), a główny konkurent tej firmy nazwa.pl uplasował się dopiero na 6. miejscu z zasięgiem 10,88%.

 INFORMACJE, PUBLICYSTYKA, MEDIA

Megapanel: INFORMACJE, PUBLICYSTYKA, MEDIA - maj 2009
fot. - Megapanel: INFORMACJE, PUBLICYSTYKA, MEDIA - maj 2009
W tej kategorii warto odnotować zmianę na 2. pozycji, którą w maju objęły serwisy informacyjne Grupy Gazeta.pl, spychając na 3. miejsce serwisy informacyjne Wirtualnej Polski. Na pierwszym miejscu niezagrożone informacje z portalu Onet.pl. W majowym zestawieniu, na 20. pozycji pojawiła się witryna polska.pl wyznaczając próg wejścia na poziomie 419 tys. RU.

 KULTURA I ROZRYWKA

Megapanel: KULTURA I ROZRYWKA - maj 2009
fot. - Megapanel: KULTURA I ROZRYWKA - maj 2009
Czołówka bez zmian - YouTube.com wciąż niezagrożony z liczbą 8,9 mln RU i zasięgiem 53,69%. Na drugiej pozycji rozrywka w Onet.pl z zasięgiem 41.48%, a trzeciej serwisy rozrywkowe Grupy o2.pl - 36,74%. Do pierwszej dwudziestki rankingu udało się w maju wejść serwisom wiaderko.com i bearshare.com, znacznie podnosząc minimalny poziom na 1,4 mln RU w stosunku do kwietnia, kiedy wynosił on 1,1 mln RU.

 MAPY I LOKALIZATORY

Megapanel: MAPY I LOKALIZATORY - maj 2009
fot. - Megapanel: MAPY I LOKALIZATORY - maj 2009
Mapy Google wciąż na prowadzeniu, choć dystans między liderem a lokalizatorem Zumi.pl z Grupy Onet.pl coraz mniejszy. W kwietniu wynosił 1,3 mln RU, a w maju zmalał do niecałego 1 mln RU. W maju 2009 mocno w górę wystrzeliły mapy targeo.pl - z 5. na 3. pozycję zyskując w ciągu miesiąca ponad 330 tys. RU. W zestawieniu pojawiła się wikimapia.org, spychając poza pierwszą dziesiątkę dojazd.org.

  MOTORYZACJA

Megapanel: MOTORYZACJA - maj 2009
fot. - Megapanel: MOTORYZACJA - maj 2009
Z pierwszej dwudziestki serwisów motoryzacyjnych wypadła witryna z ogłoszeniami AutoScout24. Jej miejsce, choć o pozycję wyżej niż w kwietniu 2009, zajęła autogaleria.pl. W czołówce tego rankingu bez zmian - liderem jest otoMoto, które w maju powiększyło dystans do serwisów motoryzacyjnych Grupy Onet.pl o ponad 1,5 mln RU.

 NOWE TECHNOLOGIE

Megapanel: NOWE TECHNOLOGIE - maj 2009
fot. - Megapanel: NOWE TECHNOLOGIE - maj 2009
Przejęcie PCLab.pl przez Grupę Onet.pl umożliwiło przesunięcie się technologicznym serwisom Onetu na 3. pozycję w tym rankingu, wyprzedzając Grupę IDG. Liderem pozostaje cały czas Grupa Interia.pl - Nowe technologie, a za nią dobreprogramy.pl, choć z niewielką, ledwie 125 tys. RU przewagą nad Grupą Onet.pl. W zestawieniu pojawił się serwis chip.pl.

 PRACA

Megapanel: PRACA - maj 2009
fot. - Megapanel: PRACA - maj 2009
Grupa Wirtualna Polska - Praca z wynikiem 1,2 mln RU i zasięgiem 7,16% wyprzedziła w maju serwis infopraca.pl, plasując się na 3. pozycji tego zestawienia. Na prowadzeniu wciąż serwisy poświęcone pracy z Grupy Gazeta.pl, a na 2. miejscu Grupa Pracuj.pl.

 PUBLICZNE

Megapanel: PUBLICZNE - maj 2009
fot. - Megapanel: PUBLICZNE - maj 2009
W pierwszej dwudziestce nowej kategorii serwisów instytucji publicznych dominują witryny uczelni wyższych. Przewodzi im, piastując 1. miejsce w tym zestawieniu, Grupa Uniwersytet Warszawski z 781 tys. RU i 4,7% zasięgu. Wysoko, bo na 3. pozycji znalazła się strona Parlamentu Europejskiego europa.eu z 4,05% zasięgu, wyprzedzając o ponad 150 tys. RU witrynę naszego rodzimego parlamentu - sejm.gov.pl (8. miejsce). Warto również odnotować pojawienie się w pierwszej piątce tego rankingu stronę policja.gov.pl z 599 tys. RU i zasięgiem 3,6%. W rankingu znalazły się również strony zus.pl oraz pajacyk.pl.

 SPOŁECZNOŚCI

Megapanel: SPOŁECZNOŚCI - maj 2009
fot. - Megapanel: SPOŁECZNOŚCI - maj 2009
Nasza-klasa.pl zyskała w ciągu miesiąca ponad 2 mln RU i w zestawieniu stron społecznościowych nadal jest niezagrożona z liczbą 11,5 mln RU i zasięgiem 69,5%. Na drugim miejscu z "zaledwie" 5,7 mln RU społeczności Grupy Gazeta.pl. Ponad milion real users mniej mają serwisy społecznościowe, które uplasowały się na 3., 4., i 5. pozycji - Grupy Onet.pl, Grupy Google oraz Grupy Wirtualnej Polski. Różnice w liczbie RU między nimi nie są zbyt wielkie, zatem w przyszłym miesiącu jest możliwość roszady. Niewielkim wzrostem w tym zestawieniu może pochwalić się natomiast fotka.pl, która w porównaniu do kwietnia br. zyskała niecałe 200 tys. RU i spadła z 8. na 9. pozycję. Do miliona RU równym krokiem zbliżają się goldenline.pl oraz Grupa Odpowiedz.pl, które w ciągu miesiąca zyskały prawie po 200 tys. RU. Z rankingu wypadł ajo.pl, a jego miejsce zajął precyzl.pl z 776 tys. RU.

  SPORT

Megapanel: SPORT - maj 2009
fot. - Megapanel: SPORT - maj 2009
Wśród serwisów sportowych zmiana na 2. miejscu - Grupa Gazeta.pl zastąpiła Grupę Wirtualnej Polski. Kiepsko wypadły serwisy sportowe tvp.pl, które prawie nie odnotowały żadnych wzrostów oglądalności i spadły z 10. na 14. pozycję z liczbą 197 tys. RU.

  STYL ŻYCIA

Megapanel: STYL ŻYCIA - maj 2009
fot. - Megapanel: STYL ŻYCIA - maj 2009
Grupa Gazeta.pl - Styl życia zyskała w ciągu miesiąca ponad 1,3 mln RU i z liczbą 3,9 mln RU wskoczyła na 3. pozycję tego zestawienia z 5 w kwietniu br. Mocne wejście odnotował także serwis religijny opoka.org.pl, który pojawił się od razu na 12. pozycji z 849 tys. RU. Do pierwszej dwudziestki tej kategorii dostał się również odświeżony niedawno serwis papilot.pl (17. miejsce z 648 tys. RU).

  TURYSTYKA

Megapanel: TURYSTYKA - maj 2009
fot. - Megapanel: TURYSTYKA - maj 2009
Wśród serwisów turystycznych ruch wzrósł nieznacznie. W pierwszej piątce bez zmian - liderem jest Turystyka w Grupie Onet.pl, tuż za nią rozklad-pkp.pl oraz Grupa eholiday.pl. Nowe "twarze" tego rankingu to serwisy e-podroznik.pl oraz fajnewczasy.pl.

 WYSZUKIWARKI I KATALOGI

Megapanel: WYSZUKIWARKI I KATALOGI - maj 2009
fot. - Megapanel: WYSZUKIWARKI I KATALOGI - maj 2009
Wyszukiwarki i katalogi Grupy Google z liczbą 15 mln RU i zasięgiem 92,21% królują w tym nowym rankingu Megapanelu. Za nimi długo, długo nic, a potem na drugiej pozycji wyszukiwarki z Grupy pf.pl z liczbą 3,4 mln RU i zasięgiem 20,72% oraz pkt.pl - pozostałe z 3 mln RU i 18,36% zasięgu. Dopiero 4. i 5. pozycja należy do wyszukiwarek - odpowiednio - Onet.pl i Wirtualnej Polski. Wysoko w tej kategorii pojawiają się bazy firm - wspomniana na 2. miejscu pf.pl oraz pkt.pl na 3. pozycji, na 6. yellowpages.pl a na 7. firmy.net.

Konkurencja Google na polskim rynku wypada słabiutko - Grupa MSN, czyli wyszukiwarki Microsoftu z liczbą 1,2 mln RU i zasięgiem 7,2% dopiero na 8. miejscu, wyszukiwarka Ask.com na 12. z wynikiem 824 tys. RU, a search.yahoo.com dopiero na 16. miejscu  z 534 tys. RU.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag serwisy tematycznetag rankingitag Megapaneltag badania
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy