Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Klienci mBanku mogą już korzystać z nowego sposobu opłacania faktur - poprzez BILIX. Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania faktury od dostawców usług trafiają wprost do systemu transakcyjnego i wystarczy tylko jedno kliknięcie, aby uregulować płatność.

Usługa BILIX polega na przekazywaniu faktur i rachunków bezpośrednio na internetowe konto bankowe klienta i pozwala na natychmiastową realizację płatności. Klient, korzystając z tego rozwiązania, otrzymuje rachunki lub faktury w formie elektronicznej i może opłacać je bezpośrednio z poziomu serwisu transakcyjnego.

BILIX stanowi platformę pośredniczącą pomiędzy dostawcami usług a bankiem oraz klientem, któremu bank udostępnia informacje o płatnościach przez swoje elektroniczne kanały transakcyjne.

Jak działa BILIX?

  1. Dostawca usług (operator telekomunikacyjny, zakład energetyczny lub gazowniczy, dostawca internetu lub telewizji kablowej itd.), zamiast wysyłać do klienta kopertę zawierającą rachunek lub fakturę, dostarcza do KIR S.A. dokumenty w formie elektronicznej.
  2. KIR S.A., jako operator usługi BILIX, udostępnia klientowi banku za pośrednictwem jego systemu transakcyjnego otrzymane od dostawców usług dokumenty elektroniczne.
  3. Klient zapoznaje się z prezentowanymi danymi, akceptuje (lub nie akceptuje) płatność i za pomocą jednego kliknięcia opłaca otrzymany rachunek.
  4. KIR S.A. przekazuje dostawcom usług zwrotną informację z banku dotycząca realizacji (lub braku realizacji) płatności.

Możliwość skorzystania z prostego opłacania rachunków i faktur dostępna jest dla wszystkich klientów mBanku z poziomu systemu transakcyjnego. W menu nawigacyjnym pojawiła się nowa pozycja „eFaktury”. Aby uaktywnić możliwość przeglądania i płacenia rachunków od danego dostawcy, dostępnego w ramach usługi BILIX, wystarczy w systemie podpisać „porozumienie”, czyli wyrazić zgodę na otrzymywanie e-faktur wprost do banku.

Jak podaje KIR, usługa BILIX jest już dostępna dla ponad 80% klientów polskiej bankowości elektronicznej (m.in. dla klientów konkurencji mBanku - kont Inteligo oraz iPKO). Akceptacja rozwiązania i wdrożenie usługi przez banki daje szansę na upowszechnienie się tej formy dystrybucji e-faktur w Polsce. To dobra wiadomość dla dostawców usług. Obecnie mogą już przesyłać za pośrednictwem BILIXa rachunki do ok. 10 milionów użytkowników polskiej e-bankowości – mówi Romuald Kłosiński, dyrektor linii biznesowej faktury elektroniczne i konsolidacja korespondencji w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.

Na razie poprzez BILIX można opłacać czesne w Akademii Leona Koźmińskiego, rachunki za telewizję n, polisy ubezpieczeniowe Link 4 oraz rachunki za prąd od PGE.

Przedstawiciele KIR są obecnie w trakcie negocjacji i przygotowania do wdrożeń usługi BILIX w kolejnych bankach oraz u dostawców usług z różnych branż – energetyka, telekomunikacja, telewizja satelitarna i kablowa, ubezpieczenia.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *