Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Maszyna tka struktury z papieru i wełny - inne drukowanie 3D

25-06-2014, 15:20

Maszyna tkająca elastyczne struktury 3D z włókien naturalnych - na taki pomysł wpadł projektant Oluwaseyi Sosanya. Trzeba przyznać, że to ciekawa alternatywa dla typowego drukowania przestrzennego.

robot sprzątający

reklama


Komputery i internet zrewolucjonizowały wymienianie się informacjami, a w przyszłości mogą wiele zmienić w wytwarzaniu fizycznych przedmiotów. Wszystko dzięki drukowaniu 3D, które bardzo dynamicznie się rozwija. 

Drukowanie 3D kojarzone jest z materiałami twardymi, takimi jak tworzywa sztuczne albo nawet metale czy beton. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać materiałów bardziej naturalnych, które mogą tworzyć elastyczne struktury.

Maszyna do... tkania 3D?

Tę właśnie możliwość dostrzegł projektant Oluwaseyi Sosanya. Opracował on maszynę, którą można określić jako wysoce zaawansowane krosno. Może ono utkać różne przestrzenne struktury z naturalnych włókien, takich jak papier, bawełna i wełna. Następnie te struktury można zanurzać w silikonie, aby nadać im sprężystość i trwałość.

Urządzenie o nazwie 3D Weaver wygląda tak:

zdjęcie
Źródło zdjęcia: Oluwaseyi Sosanya

Stworzona za jego pomocą struktura może wyglądać tak:

zdjęcie
Źródło zdjęcia: Oluwaseyi Sosanya

Jest też film prezentujący pracę maszyny (pod tym tekstem).

Oczywiście Oluwaseyi Sosanya postarał się już o znalezienie praktycznych zastosowań i zaprezentował buty z podeszwami utkanymi za pomocą urządzenia 3D Weaver. Projektant wierzy, że z czasem ta technologia mogłaby zostać użyta w medycynie (do tworzenia implantów) albo w przemyśle kosmicznym lub motoryzacyjnym.

3D Weaver jest o tyle ciekawym pomysłem, że pokazuje wciąż nieodkryte możliwości w szeroko rozumianych technologiach do skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotów. Przyzwyczailiśmy się do drukarek 3D. Widzieliśmy tak niesamowite rzeczy, jak sklejanie przedmiotów dzięki zespołowi miniaturowych robotów. Mimo to nowatorska maszyna tkacka mogła nas dziś zaskoczyć. Co zaskoczy nas jutro?

Poniżej film prezentujący urządzenie 3D Weaver:

 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Oluwaseyi Sosanya



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E